Zdroj foto: Shutterstock
Vánoční kaktusy jsou rostliny, které dokáží podpořit sváteční atmosféru, a to zejména svými červenými květy. Kvést mohou ale i bíle, žlutě, růžově nebo fialově. Vánoční kaktus se řadí do rodu Schlumbergera, což je rod epifytických kaktusů z tropické části Brazílie. Vznikl křížením více botanických druhů, přičemž první hybridy vznikaly už v 2. polovině 19. století.
Vzhledem k tomu, že jeho domovinou jsou deštné pralesy Střední a Jižní Ameriky, odvíjí se jeho kvetení od tří základních parametrů, kterými je světlo, teplota a vlhkost. I přesto ale není složité tyto rostliny pěstovat u nás, a tak nám mohou poměrně jednoduše dělat radost a vykvést právě na Vánoce.
Vánoční kaktus ve svém přirozeném prostředí, kterým je prales, nemá zrovna přemíru světla a už vůbec ne toho přímého. Vyhovovat jim bude tedy spíše polostinná místnost, nebo třeba okno orientované na sever.
Zdroj foto: Shutterstock
Co se týče vlhkosti, asi je všem jasné, že tento kaktus bude vlhkomilnou rostlinou. Dopřávejte mu tedy dostatečnou zálivku, na druhou stranu si ale dejte pozor na přemokření. Kaktus v době růstu – tj. přibližně od března do července, vyžaduje pravidelnou střední zálivku. Vždy je ale dobré vyčkat, až půda vyschne a poté zalít znovu (cca jednou za týden). Dostatečnou vlhkost je možné zajistit také prostřednictvím rozprašovače. Od srpna se pak zálivka snižuje, a to až do nástupu prvních poupat. Přibližně od půlky září do listopadu probíhá klidové období, které vede k násadě květů. V prosinci se pak můžeme dočkat oněch vyčkávaných květů.
Pro správné kvetení je ale dalším klíčovým faktorem teplota. Po odkvětu v lednu je dobré udržovat rostlinu při přibližně 12 °C. V letních měsících je vhodné jeho letnění, kdy se umístí na zahradu, terasu nebo balkon. Dávejte ale pozor, aby nebyl na přímém slunci, nebo aby na něj nepršelo. V podzimním období mu opět vyhovují nižší teploty (12 až 15 °C). Co vánoční kaktus skutečně nesnáší dobře, jsou mrazy. Dejte si proto pozor, abyste ho mrazu nevystavili. Další chyba, kterou můžete udělat je, že rostlinu před vývinem poupat přenesete z chladného prostředí do teplého. To by totiž vedlo k jejich předčasnému opadu.
Vánoční kaktus by se měl přesazovat jednou za dva až čtyři roky a nejsnadněji se rozmnožuje pomocí řízků.
Zdroj info: wikipedie, ireceptar, modernizahrada
Nový komentář
Komentáře
Roky jsem měla nádherný obří vánoční kaktus, který ovšem kvetl kdykoli, jen ne na vánoce. To by mi nevadilo, ale při stěhování jsem o něj přišla. Takže teď každý rok koupím nový vánoční kaktus, obsypaný poupaty. Nikdy nerozkvete, vždycky všechna poupata opadají, a kaktus vydrží tak tři měsíce a zhyne. Kloním se k podezření, že pěstitelé nějak tajemně ovlivní, aby ta rostlina nevydržela a oni měli kšeft, protože totéž se děje s bramboříky, vánočními hvězdami a fůrou jiných rostlin. Staly se spotřebním zbožím, co vydrží jen chvíli a pak je důvod si koupit novou kytku, tržby stoupají a zahradníci se radují. Letos to zkouším naposledy. Jestli ani tenhle vánoční kaktus nevydrží, tak si příští rok vystavím leda fotku a nic už kupovat nebudu.
Všechny naše kaktusy se chovají, že o žádnou péči nestojí. Syn měl bílý a růžový roky v pokoji na poličce, na stejném místě. Zalil je, když si vzpomněl, spíš méně často. Když jsem na něj vyjela, že jsou suché jak pepř, řekl, že jim dělá přirozené prostředí. Kvetly bohatě každý rok před Vánoci, to se rozvinuly poslední květy. Ani jsem je nepřesazovala.