shutterstock-1761506939.jpgFoto: Shutterstock

Ať to zní jakkoli podivně, lze konstatovat, že řada z nás nedokáže správně komunikovat. Komunikovat ve smyslu skutečného rozhovoru mezi dvěma lidmi, který povede ke vzájemnému pochopení a dobrému pocitu, aniž by jeden z nich získal pocit, že ve slovním utkání zvítězil. Bez této dovednosti je člověk v partnerském vztahu do značné míry handicapován.

Bez schopnosti vyjádřit se a naslouchat druhému nemohou partneři dosáhnout intimity v pravém slova smyslu. Rozvíjením svých komunikačních dovedností budete vy a váš partner schopni navázat, a především dlouhodobě zachovat láskyplný a rovnoprávný vztah. Takový, jaký by měl být samozřejmostí mezi dvěma lidmi, kteří se milují.

Ptejte se na otevřené otázky

Komunikace zdaleka není jen o tom povídat si o běžných denních záležitostech a pokládat dennodenně stejné otázky typu co jsi měl k obědu. Jde o to umět sáhnout více do hloubky, přestože to není ani snadné ani vhodné kdykoli. Není ani nutné, aby každý rozhovor měl hloubku, ale je nutné, aby ji měl alespoň někdy. Existují způsoby, jak to udělat s lehkostí, hodit rukavici a čekat, zda druhý naskočí na stejnou vlnu. Například místo toho, abyste pokládali otázky s možností odpovědi ano nebo ne (Měl jsi dobrý den?), zkuste se zeptat více otevřeně (Jaký jsi měl den?). Samozřejmě stále existuje riziko stručné odpovědi (dobře, špatně, normálně…), ale kladení otevřených otázek dává partnerovi příležitost sdílet více, pokud se rozhodne. Mějte nicméně na paměti, že ne každý se otevírá snadno.

Buďte se svým partnerem trpěliví, pokud nemá ve zvyku o všechno se s vámi hned podělit. Emoční hranice má každý jinak nastavené, zůstaňte tedy ohleduplní a respektujte je. Nátlak a výčitky nejsou ani v nejmenším cestou k prohloubení či zachování důvěrného vztahu.

Všímejte si neverbálních podnětů

Pokud váš partner říká: měl jsem se fajn, ale jeho tón zní podrážděně, rozrušeně nebo naštvaně, pak může být ještě něco, co cítí, ale není připraven nebo nechce na to téma hovořit. Komunikace zdaleka není jen o slovech, která říkáme, ale také o způsobu, jak je vyslovujeme. Tón a postoj prozrazují mnohem víc než jen slova vycházející z úst. Všímejte si výrazu partnerova obličeje, zaměřte se na ruce (Netřesou se?), vnímejte řeč jeho těla (Navazuje oční kontakt? Překříží ruce?) a poslouchejte tón hlasu.

61adb4d0193eeimage.pngFoto: Shutterstock

Buďte empatičtí a intuitivní. Nechce-li partner záležitost rozebírat, netlačte na něj. Dejte mu ale najevo, že při něm stojíte a vážíte si ho, ať se stalo cokoli.

Odzbrojte se

Důležitým pravidlem úspěšné partnerské komunikace (zvlášť pokud chcete řešit něco nepříjemného) je jednostranně se odzbrojit. To znamená vzdát se potřeby mít vždy pravdu. Vždyť nejdete do bitvy, kterou musíte vyhrát. Není hned třeba přistoupit na kompromis nebo kapitulovat. Můžete se cítit naštvaní, frustrovaní nebo vyprovokovaní, máte právo na všechny své myšlenky a pocity. Jen přijměte fakt, že váš partner může říct něco, co stojí za to vyslechnout si a zvážit.

Konverzace není bojištěm, kde musíte dokázat, že máte pravdu; není to boj, který musíte vyhrát.

Říkejte konkrétně, co byste chtěli, a řešte vždy jen jeden problém

Vedete-li rozhovor o tom, co je vám nepříjemné a vadí vám, snažte se držet zásady říkat zároveň i to, co byste si přáli. Obvykle se totiž máme tendenci zaměřovat pouze na věci, které nám nevyhovují, a málokdy dodáme, jak bychom chtěli, aby to vypadalo. Velmi důležité je také osvojit si umění soustředit se jen na jeden problém (i když je jich ve vztahu víc). Neodbíhejte od tématu a odbourejte tendenci přisadit si.

Než začnete cokoli řešit, je dobré uvědomit si, že ne každý má stejný styl komunikace. Existují čtyři hlavní komunikační styly: pasivní, agresivní, pasivně-agresivní a asertivní. Pasivní komunikátoři drží své emoce v sobě a obvykle mají problém říct ne. Agresivní komunikátoři bývají hlasití a intenzivní, ale ve skutečnosti mají problém skutečně se propojit (vnořit do komunikace). Pasivně-agresivní komunikátoři se vyhýbají konfliktům a používají sarkasmus k odvrácení skutečného rozhovoru. Nejzdravější typ komunikace je asertivní. Tito lidé jsou v kontaktu se svými emocemi a vědí, jak je efektivně komunikovat.

Myslete na to, jak „to“ říkáte

Podobně důležité, a dost možná důležitější než samotný obsah sdělení, je způsob, jakým s partnerem komunikujete. Jedna věc – třeba i velmi nepříjemná – se dá podat různě; a různá pak (na základě formy komunikace), může být i reakce. Řiďte se tedy pravidlem hlavně se nerozčilovat a zůstaňte vstřícní a trpěliví i v případě, že vás partner nebude hned chápat. Vyhněte se silným emocím, křiku a výčitkám, neobviňujte partnera, že problém nechce řešit. Třeba jen opravdu nerozumí vašim pohnutkám a potřebuje víc informací, aby je pochopil.

A pamatujte, že upřímnost plodí důvěru, což jsou dva velmi důležité pilíře zdravého vztahu. Tím třetím a super důležitým je komunikace.

Čtěte také:

Zdroje: psychalive.orgtonyrobbins.comjoinonelove.org

Reklama