Možností, jak si půjčit peníze, je dnes mnoho a každá se hodí pro trochu jinou situaci. Proto vám pomůžeme, jak se v nabídce neztratit a správně si vybrat podle toho, na co potřebujete půjčit.

Kreditka

kartyS kreditkou platíte penězi banky, ne svými. Pokud je však splatíte v bezúročném období, neplatíte žádné úroky, a půjčka je tak zdarma. Po jeho uplynutí se úroky pohybují zhruba od 20 procent za rok. Pokud se bojíte, že zapomenete peníze vrátit, stačí si nastavit inkaso a banka se o to postará za vás. Pozor si dejte na výběry z bankomatů, na které se bezúročné období často nevztahuje. Kreditní karta je vhodná také jako finanční rezerva na zaplacení nutných nebo neočekávaných výdajů, pokud víte, že vám vaše peníze přijdou na účet později.

Díky věrnostním programům a různým slevám můžete ušetřit nemalé částky. Například kreditní karty, které nabízí Raiffeisenbank, jsou zapojeny ve věrnostním programu Sphere, se kterým držitel získá slevy až 50 % u mnoha prodejců. Za každou provedenou platbu banka také odměňuje vrácením až dvou procent z utracené částky zpět na účet. U prestižnějších karet můžete využívat i asistenčních služeb, které vám pomůžou při autonehodě, defektu, i když si v autě zabouchnete klíčky.

Kontokorent

Kontokorent neboli povolené přečerpání se týká debetní karty a je to v podstatě možnost jít na vašem účtu do mínusu. Podmínky se u různých bank liší. Například v Raiffeisenbank můžete získat až 150 tisíc korun a maximální doba splácení je jeden rok. Kontokorent je vhodný zejména na nepředvídané výdaje. Úroky se pohybují kolem 15–20 %.

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je poskytován na vyšší částky s delší dobou splácení. Díky spotřebitelskému úvěru si můžete zrekonstruovat koupelnu, zaplatit školu nebo pořídit nové auto. Úroky začínají pod 10 %, vždy ale závisí na Vaší konkrétní finanční situaci. Při řádném nebo rychlém splácení vám některé banky odpustí i část úroků. Pokud chcete spotřebitelský úvěr, hledejte banku, kde nebudete platit žádné poplatky a mimořádné splátky budou zdarma.

Hypotéka

Hypoteční úvěry jsou nejčastěji určeny na financování bydlení. Úroky hypoték jsou nyní nejnižší za mnoho let, dostanete se i pod dvě procenta a úvěr můžete splácet podle věku až 35 let. Opět hledejte banku, která vám dá hypotéku bez poplatků, s možnostmi mimořádných splátek zdarma. Jedná se o poměrně velký dluh, měli byste si proto dobře spočítat, zda si ho budete moct dovolit nejen nyní, ale třeba i za 10 let.

Na hypotéce můžete ušetřit i v rámci různých akcí. „Raiffeisenbank tradičně pořádá Hypodny, kdy poskytuje slevu na úrokovou sazbu a bonus za uzavření smlouvy. Právě teď jsme hypotéky zlevnili o 0,3 procentního bodu a při podpisu klient dostane 4 000 korun. Akce trvá od 16. března do 30. dubna,“ uvedl Jan Bureš, produktový manažer Raiffeisenbank.

Půjčka ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření, ať už překlenovací nebo řádný, je ideální pro financování rekonstrukce domu či bytu. Nízká a především pevná úroková sazba, která zůstává stejná po celou dobu splácení, je jeho velkým benefitem. Úvěr můžete čerpat po dvou letech od založení stavebního spoření. V případě řádného úvěru ze stavebního spoření můžete navíc získat až 700 tisíc korun bez zajištění nemovitostí. Sazby úroků začínají již na 2,99 %.

Reklama