Spousta ovoce  a zeleniny, levnějších než kdykoli jindy. To je přece velká výzva k hubnutí. Navíc v létě to dost možná půjde snáze než třeba v zimě. "V létě tak tělo neukládá tuky z toho důvodu, že není nutné tělo chránit před prochladnutím, v létě je déle vidět a člověk je aktivní déle, večer se rád projde, může si i jít zaplavat, je prostě víc příležitostí pro energetický výdej, navíc teplo nenutí člověka tolik jíst,"shrnuje výhody letního hubnutí odborník na výživu Pavel Suchánek z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. A pokračuje: jíme méně teplých tučných jídel. Není problém jíst čerstvou zeleninu, ovoce, které je dostupné ve velkém množství a je levné. "Předpokládá se, že je i metabolismus rychlejší než v zimě, kdy některá zvířata dokonce zpomalují až do hybernace neboli zimního spánku," přidává Suchánek ještě jednu zajímavost, která rovněž hovoří pro letní hubnutí.

Něco ale zůstává stejné, bez ohledu na to, kdy začínáte hubnout. Platí, že každý extrém je škodlivý, nejdůležitější jsou postupné kroky. Nejprve si udělejte inventuru jídelníčku, zjistěte, kde děláte chyby, jestli jíte pravidelně a kolik, a pak postupně začněte s hubnutím.

Tip: vyřaďte všechny tučné uzeniny a naopak každý den zařaďte jeden kysaný mléčný výrobek.

Nejíte pravidelně? Pak byste se to měli naučit, klidně s pomocí budíčku, radí Suchánek. "To samé s pohybem  - první stupeň: pravidelnost i večerní procházky, pak si víc hlídejte délku procházky a nakonec intenzitu," vysvětluje a přirovnává hubnutí k chůzi po schodech: nejde vše vynechat a skočit do všeho tvrdě s dietou a zničit se v posilovně první týden.

Jakých chyb, které se jim pak vymstí na postavě, se lidé v létě dopouštějí? "Neuvědomují si, že k hubnutí je nutný i sport, a to ne jednostranný  - musí je střídat, kombinovat," varuje Pavel Suchánek. Pokud někdo zhubne jen díky omezování v jídle, hrozí mu, že na něm bude povolená kůže nepěkně viset, proto je třeba pohybem postavu zpevňovat a formovat. "Dieta jen bere kila, ale postavu nezlepší, naopak povolí," upozorňuje.

Mezi ideální letní sporty patří jízda na kole, rychlá chůze, pomalý běh v lese (pro lidi s nadváhou, nikoliv obezitou), intenzivní plavání, beach volleybal, fotbal na písku, P-class cvičení a bodystyling aerobik

Oč snáze budou kila ubývat, o to těžší však může být na podzim si váhový úbytek udržet. "Přeneste se z léta do podzimního a zimního období, zkuste dodržovat i na podzim denně tři kousky zeleniny a dva kousky ovoce. Každý večer procházka a dokázat úplně "vypnout", relaxovat tak jako na dovolené," doporučuje obezitolog.

 
Reklama