seznam.jpg
Foto: Shutterstock

1. Čtěte cedulky

Patříte mezi ty, kteří u nového oblečení automaticky odstřihávají cedulky? U funkčního oblečení si je řádně přečtěte a pokud jsou vám nepohodlné a škrábou, vyfoťte je či pečlivě uschovejte. Najdete na nich totiž důležité informace od výrobce, jako například doporučenou teplotu vody při praní (u většiny funkčního prádla je to 30 nebo 40 °C), typ pracího prostředku nebo pokyny k sušení. Pokud jsou na oblečení potisky, výhradně perte v ruce.

2. Používejte jemný prací prostředek

Agresivní prací prostředky mohou funkční prádlo poškodit. Používejte proto jemné prací prášky nebo gely, ideálně přímo určené pro praní sportovního oblečení. Doporučuji vyhnout se také avivážím a změkčovadlům. Nejen, že nejsou pro praní sportovního oblečení potřeba, ale mohou navíc snížit jeho prodyšnost a další funkční vlastnosti. Stejně tak není vhodné používat bělidla.

3. Perte naruby

Pěkný vzhled si vaše funkční prádlo udrží déle, když ho budete prát naruby. Eliminujete tak riziko, že se lícová strana zatrhne o pračku nebo o jiné oblečení. Vhodným pomocníkem jsou i speciální prací síťky či pytlíky, které zajistí dokonalou ochranu. Nezapomeňte při každém praní zapnout všechny zipy a zejména ty suché, které by mohly poškodit další oděvy v pračce.

4. Sušte na vzduchu

Věděli jste, že většina funkčního oblečení by se měla sušit na čerstvém vzduchu? Zabráníte tak totiž případnému sražení, poškození látky a máte jistotou, že jeho funkční vlastnosti zůstanou zachovány. Určitě se vyhněte používání sušičky, zejména u elastického oblečení a vlny. Před používáním bylo mělo být oblečení také zcela suché.

5. Nežehlete

Sportovní a funkční oblečení naštěstí většinou nevyžaduje žehlení. Pokud by vás to napadlo, i tady platí, že teplota může mít vliv na funkčnost vašeho prádla a mohlo by se dokonce spálit.

Zdroj: Moira, Rockpoint, top4runing

Reklama