Těšení se na miminko některým maminkám znepříjemňují neduhy doprovázející těhotenství. Jedním z nich je i pálení žáhy. Proč k němu vlastně dochází a jak mu předcházet?

Pálení žáhy způsobují žaludeční kyseliny, které se vrací zpět do jícnu. Na vině je jakási záklopka, která tomu má bránit. Někdy se ale stane, že se zcela nedovře, a kyselina tak jícen podráždí. Nepříjemný palčivý pocit v horní části hrudníku i v krku je na světě!

žáha

Proč se objevuje v těhotenství?

Vysoké dávky hormonů jsou odpovědné za to, že se v břiše maminky uvolňují svaly a vazy. Je to proto, aby plod mohl nerušeně růst. Jenže současně s tímto pozitivním účinkem má progesteron vliv i na jícnovou záklopku, která kvůli tomu nedoléhá, jak by měla. To ale není jediný problém. Jak miminko roste, začne na konci druhého trimestru stále se zvětšující děloha postupně utlačovat vše kolem sebe, žaludek nevyjímaje. A pokud je žena navíc ještě hodně při těle, potíže tím jen umocní. Jak moc se bude potýkat s pálením žáhy, může navíc negativně, či pozitivně ovlivnit skladbou jídelníčku.

Jak pálení žáhy předcházet?

Hlavní zásadou je jíst „zásaditě“. Kyselé potraviny totiž takzvaně přilévají olej do ohně a pálení žáhy ještě zintenzivňují.

Čemu se tedy rozhodně vyhnout?

  • Smaženým, mastným a kořeněným jídlům, v posledním trimestru těhotenství nesvědčí zažívání ani silné vývary.
  • Rafinovaným cukrům a sladkostem z nich vyrobeným, nesvědčí vám ani čokoláda. Nekupujte ale ani takzvané „light“ potraviny a nápoje.
  • Konzervovaným potravinám, vyhněte se pro jistotu i těm přesoleným a uzeným.
  • Džusům, doslazovaným šťávám a syceným nápojům, zrádné mohou být i ovocné čaje. Překyselit žaludek dokáže také káva, a to i ta bez kofeinu!

Co naopak do svého jídelníčku zařadit?

  • Listovou zeleninu a v rozumné míře i většinu druhů čerstvé ovoce. Výjimku tvoří například citrusy.
  • Mléko, které podrážděný jícen okamžitě zklidní, i když většinou ne na dlouho.
  • Dostatek čisté pramenité vody, která zlepší zažívání.
  • Lehká jídla, dobře vám udělá například dušená treska.

V každém případě se řiďte pravidlem, že budete jíst častěji, ale menší porce.

Pokud už vás žáha pálí

První pomocí může být již zmíněné mléko nebo osvědčená jedlá soda. Ani jedno vám nepomáhá, nebo alespoň ne na dlouho? Kupte si v lékárně některý z přípravků obsahující antacida. Ta neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludeční šťávě, čímž tlumí aktivitu pepsinu. Navíc zvyšují pH a navrací jej na zásaditou stranu. Řada z volně dostupných přípravků je vhodná i pro těhotné ženy. Nikdy ale není na škodu poradit se o jejich užívání s vaším lékařem.

Další tipy:

Po jídle si hned nelehejte, ale snažte se zůstat v co nejvíce vzpřímené pozici. Kyseliny tak nebudou mít o to jednodušší cestu vzhůru. Když už si lehnete, dejte si pod hlavu více polštářů.

Pokud se pro něco ohýbáte, raději si dřepněte, než abyste se předkláněla.

Čtěte také:

Reklama