Především je třeba si uvědomit, že ačkoliv práce z domu umožňuje velkou flexibilitu, vyžaduje od nás vysokou míru disciplíny, abychom udrželi rovnováhu mezi prací a soukromím. K vytvoření work-life-balance napomůže stanovení přesných pravidel a pomyslné „uzavření dveří“, pokud jsme práci pro dnešek ukončili.  Pro domácí pracovnu bychom vždy měli zvolit samostatnou místnost, co možná nejblíže hlavnímu vchodu. Tím dáme najevo vztah k venkovnímu světu a zabráníme tomu, aby pracovní návštěvy nebo zaměstnanci narušovali soukromý prostor tím, že by přes něj procházeli. V ideálním případě by měla mít kancelář či pracovna zcela samostatný vchod. Pokud leží v obytné části domu, může představovat velmi problematické místo. Také není dobré zřídit si pracovnu v jiné místnosti. Nejhorší volbou je v tomto případě ložnice, která má mít klidnou energii; naopak při práci má převládat energie aktivní a tvůrčí. Pokud se tyto dva protiklady smísí, nebude fungovat nic. U práce vás bude přemáhat únava a nesoustředěnost a v posteli budete přemýšlet o pracovních záležitostech.
5f8838f120f96obrazek.png
Foto: Shutterstock

Na druhou stranu práce z domova poskytuje mnoho výhod. Kromě toho, že jste páni svého pracovního času a určujete sami kdy, jak rychle a co uděláte, neméně důležité je i to, že si můžete uzpůsobit svůj pracovní prostor zcela podle svého. A zde je opět šance pro využití Feng Shui.

Správná volba polohy pracovny a jejího členění, výběr nábytku, materiálů a barev podpoří pozitivní energii, čímž se zároveň zvýší i produktivita a efektivita práce.  Vybavení pracovny a výběr barev by měl určit ten, kdo bude pracovnu využívat, samozřejmě v souvislosti s náplní vykonávané práce a se světovými stranami.

Je dobré vytvořit si prostředí, které je v souladu s naší osobností.  Více než kdekoliv jinde je třeba se vyhnout stagnující energii. To znamená pravidelně zde uklízet, nehromadit nepotřebné věci, větrat a vše uklízet na svoje místo. To vyžaduje dostatek úložných prostor a dobrý systém práce.  Neměli bychom opustit pracovnu bez uklizeného stolu nebo s pocitem, že ztrácíme kontrolu. Cokoliv se rozbije, je třeba hned opravit nebo vyměnit. A jako vždy je důležitá rovnováha – ať už je to vyvážená kombinace rovných a oblých tvarů nebo aktivní (jagové) a klidové (jinové) energie. Stres v příliš aktivní kanceláři snížíme pomocí jemných odstínů a vzorů, kde je energie příliš pomalá, použijeme jasné a výrazné barvy.
5f88366f48225obrazek.png
Foto: Shutterstock

Prostředí každé kanceláře či pracovny, tedy i té domácí, by mělo být především inspirující. K jeho vytvoření je vhodné použít přírodní materiály, obrazy s přírodními motivy, živé a zdravé rostliny a vhodné osvětlení. Je třeba se vyhnout zářivkám a halogenům. Práci si můžete zpříjemnit zapálením vonné svíčky, jemnou hudbou, stékající vodou z fontány nebo dobrým čajem.

Sředobodem každé pracovny či kanceláře je pracovní stůl. Materiál, ze kterého je vyrobený, tvar, velikost, rozmístění předmětů na pracovní ploše, to vše má vliv na práci, kterou vykonáváme. Oválný stůl z měkkého dřeva nebo stůl se zaoblenými hranami podporuje tvořivou práci. Pravoúhlý stůl z tmavého a tvrdého dřeva je zase vhodnější pro formální situace. Kulatý stůl podporuje komunikaci a eliminuje konflikty. Pracovní stůl by měl být vždy dostatečně velký, je tak symbolem velkorysosti a sebedůvěry. Můžete si nabrat více práce bez toho, že podlehnete stresu. Zásuvky a úložné prostory musí být dobře uspořádané. Židle by měla být pevná a pohodlná s vysokou opěrkou.

image.png

Foto: Shutterstock

Pracovní stůl by měl být umístěn tak, aby za zády byla pevná zeď, od stolu bychom měli mít výhled na dveře i okno. Velkou chybou je umístění zády ke dveřím nebo oknu nebo čelem ke stěně či oknu, kdy nejsou krytá záda. Vhodné není ani umístění mezi dveře a okno nebo pod šikminu. Do prostoru, kam se díváme od psacího stolu, bychom měli umístit něco inspirujícího nebo motivujícího. Pozor na ostré rohy směřující k sedícímu, za hlavou by neměla být umístěna knihovna. 

Podpora prosperity

Také v domácí pracovně či kanceláři je třeba podpořit prosperitu. K tomu nám pomůže posílení jihovýchodního sektoru – to je část prostoru v tomto směru od středu místnosti. Zde je dobré umístit nějaký vodní prvek – akvárium, fontánu, vodní válec nebo obraz s vodním motivem. Důležité je také umístit symbol hojnosti – vhodná je například větší zdravá rostlina, bambusové stvoly ve váze, mísa s ovocem nebo osmička, která je ve Feng Shui symbolem štěstí.
5f8837f3d181aobrazek.png
Foto: Shutterstock
 
Čeho se vyvarovat

  • nepořádek
  • stohy papíru a novin
  • hromádky s prací
  • staré knihy, katalogy a časopisy
  • zbytečnosti, rozbité a nefunkční věci
  • nástěnky se starými informacemi
  • ostré hrany
  • zatuchlý vzduch
  • nevyřízené dopisy a faktury
  • staré a nepoužívané soubory v počítači – představují skrytý nepořádek

Umístění ve východním sektoru napomáhá praktické realizaci myšlenek, zároveň je vhodný pro rodinné firmy, které vycházejí z určitých tradic. Jihovýchodní sektor podpoří expanzi Vašeho podnikání, vnese mnoho možností a kontaktů, ale může se také stát, že zakázek bude tolik, že nebudete stíhat. Také je v tomto sektoru tendence k hromadění, což může vést ke zhoršenému dodržování sebekázně, řádu a udržování pořádku. Pro vědeckou činnost a studium je vhodný severovýchod, pro pečlivou a přesnou práci severozápad. Týmová práce a podpora dobrých vztahů se bude dařit v jihozápadním sektoru.  Západ přináší dobrou energii pro kreativní činnost, jih pro uměleckou. Severní sektor napomůže k vytvoření nového začátku a udržení původního záměru. 

Mohlo by vás zajímat:


14-02-2018-09-38-07-vv-logo2017-pozitiv-rgb.png

Reklama