Foto: Shutterstock

 1. Myslete na to, že čerti nevychovávají

  Děti se na mikulášskou nadílku těší, a tak by to i mělo zůstat. Zlobil váš potomek víc, než je únosné? Pak si od očekávané trojice zaslouží tak maximálně uhlí, žádné dobroty. Rozhodně byste ho ale příchodem rohatých neměla strašit a slušné chování si tak vynucovat. Ať si pohádky říkají, co chtějí, ani tisíc čertů přicházejících jednou do roka hříšníka nenapraví. Změna chování, po které u dítěte prahnete, by se měla dostavit z jeho vlastního přesvědčení, ne ze strachu.

  Pozor hlavně na ty nejmenší. Batolata ještě nechápou tradice. Budou tyto bytosti považovat za děsivá strašidla a ze setkání s nimi si odnesou leda tak špatné sny. Děti po třetím roce věku si zase prochází obdobím podmíněného strachu z nadpřirozena, takže jejich představivost pracuje na plné obrátky a bojí se lecčeho.

 2. Neudělejte z něho strašpytla

  Pokud si domů pozvete povedenou partičku, která na dítě spustí hodně zhurta, a k tomu se ještě nepřiměřeně strašidelně zamaskuje, můžete si zadělat na pořádný malér. I zdánlivě odvážné dítě nejen že bude mít šok, ale může to i poznamenat. Přestane se doma cítit v bezpečí. Nebo snad chcete každou chvíli ráno převlékat povlečení, protože se syn v noci raději počůral, než aby šel na záchod? Případně by se vám líbilo, aby dcera odmítla spát v pokojíčku sama, a trvala na stěhování do vaší ložnice? Všeho s mírou!

  Hlavně malé děti raději vezměte za Mikulášem, čerty a anděly někam mimo domov. Letos to ale bude náročnější, protože v rámci třetího stupně rizika (PES) je ode dneška možná účast na vnitřních akcích maximálně pro deset lidí (nevztahuje se pro jednu rodinu). Řada mikulášských part už ale avizovala svou přítomnost na řadě venkovních míst po celé republice.

  V plánu jsou také online návštěvy Mikuláše. Tu nabízí například pražský DDM Stodůlky. Za poplatek 30 Kč na jedno dítě vám pošlou instrukce, podle nichž se k online hovoru s Mikulášem v daný čas připojíte. Třeba takovou akci nabízí i u vás, stačí se porozhlédnout.

 3. Zůstaňte na jeho straně

  Ať se děje, co se děje, maminka s tatínkem by měli být vždy neotřesitelnou jistotou. Zkrátka těmi, na které se dítě může za jakýchkoli okolností spolehnout. Ano, i v případě, že mu do duše přijdou promluvit čerti s Mikulášem. Nikdy tedy svou ratolest nepostrkujte těmto bytostem vstříc, natož abyste ji pomáhali nakládat do pytle. Ať už po celý rok zlobila sebevíc, najděte alespoň tu špetku dobrého a pochvalte ji před nimi. Pokud jí strach nedovoluje s „návštěvou“ mluvit, pusťte se do toho vy. Slibte, že se určitě polepší.

Čtěte také:

Reklama