te.jpg
Foto: Shutterstock

Kateřina (26): Používám vždy slovo my

Od začátku jsme o miminku mluvili tak, že ho budeme mít my všichni. Rozhodně ne, že maminka bude mít. Tříletý Maty to pak bral jako samozřejmost. Jemu se narodí bráška, se kterým bude dělat lumpárny.

Zdena (27): Koupila jsem knihu

Adélce bylo necelých pět let, když jsem podruhé otěhotněla. Zpráva o příchodu sourozence ji trochu vyděsila. Nevěděla, co to pro ni bude znamenat. Ujistili jsem ji, že to bude prostě jen víc zábavy pro nás obě. Pořídili jsme knihu Budu mít sourozence, nebo jak se jmenovala, a společně z ní četli. Postupně se začala těšit, jak se se mnou bude o brášku nebo ségru starat.

Dita (39): Zařizujeme spolu pokojík

Mezi dětmi máme celkem velký věkový rozdíl. Deset let. To už nejsou ani tak sourozenci, jako dva jedináčci. Což mě teda upřímně mrzí, ale jinak to nešlo. Aby Petra příchod nového člena rodiny nevnímala jako otravu, nebo aby to absolutně neignorovala, snažím se jí do všeho nenásilně zapojovat. Jezdíme spolu vybírat nábytek i doplňky, zařizujeme pokojíček. Nechávám dost věcí na jejím vkusu. Moc ji to chytlo, dokonce chce být jednou bytová architektka. Ale co je hlavní, na miminko se těšíme společně.

Olga (37): Změny jsme udělali včas

Když jsem na těhotenském testu našla dvě čárky, bylo jasné, že naše první dcerka (3 roky) se z ložnice musí přestěhovat do vlastního pokojíčku. Všichni bychom se nevešli a děti by se navzájem budily. Dobrá kamarádka psycholožka mi poradila, ať všechny změny uděláme ještě před tím, než těhotenství malé oznámím. Aby přesun nebrala jako příkoří, které se jí děje kvůli bráškovi nebo sestřičce. Když se pak Alan narodil, přinesl jí z bříška dáreček na uvítanou - krásnou panenku. Také ji zapojuji do všeho, jak jen to jde. A vycházejí spolu skvěle.

Marie (34): Nešidím ani jednoho

Dávám si maximálně záležet na tom, aby se toho pro Daniela (3) moc nezměnilo. Věnuji se mu, jak jen to jde. Pořád si spolu hrajeme, děláme věci jen sami dva a manžel hlídá malou Bětku. Když se mazlím s ní, nikdy nezapomenu ani na syna. Pak nemá důvod žárlit.

Čtěte také:

Reklama