Není žádným tajemstvím, že pokud nám mají spotřebiče dlouho a dobře fungovat, musíme jim věnovat patřičnou péči. Avšak jak se starat například o pračku, aby byla její životnost co nejdelší a výsledky praní co nejlepší? Společnost Whirlpool, značka číslo jedna na trhu velkých domácích spotřebičů, přináší několik užitečných rad, jak přesně postupovat, abyste tento nepostradatelný spotřebič nemuseli měnit častěji, než je nutné.

whirpool

Prací cyklus na 90 °C zahubí bakterie a zabrání vzniku nepříjemných pachů

Minimálně jednou za tři měsíce spusťte pračku na 90 °C - klidně i naprázdno, abyste odstranili nečistoty a omezili možnost vzniku nepříjemných pachů. Různé zbytky a špína se v pračce usazují průběžně a vysoká teplota si s nimi dokáže velmi dobře poradit. Je však třeba pamatovat na to, že ve chvíli, kdy zapínáte pračku bez prádla, je třeba vypnout fázi ždímání. Zároveň je důležité nechávat po praní dvířka pračky otevřená, dokud dostatečně nevyschne.

Zápach z praček je častým problémem především v domácnostech, kde se pere méně často a jsou využívány především cykly s nižší teplotou vody. Péči lze podpořit také speciálními přípravky. Značka Whirlpool může z řady profesionálních čisticích prostředků Wpro doporučit například tablety proti zápachu z praček Power Fresh s antioxidačním účinkem,“ říká Ján Živný, marketingový ředitel společnosti Whirlpool CR a SR.

Pravidelné čištění filtru zamezí jeho ucpání

Při péči o pračku je nutné myslet také na pravidelné čištění filtrů, které brání průniku nečistot a cizího materiálu do vody v pračce nebo do čerpadla. To, jak často filtr čistit, závisí na intenzitě praní, praných materiálech, apod. Nicméně zanesení filtru přívodu vody zjistíte ve chvíli, kdy pračka přestane napouštět dostatečné množství vody, i když je vodovodní kohout otevřený. Pak se řiďte pokyny v návodu a filtr vyjměte a důkladně pročistěte. Životnost čerpadla v pračce podporuje daší speciální filtr, který brání průniku vláken. Zde je doporučeno čistit jej každé 2-3 měsíce a řídit se manuálem, který s pračkou zákazníci dostávají.

Kovové předměty v pračce mohou způsobit velké problémy

Častým důvodem poškození praček jsou také drobnosti, které zůstaly v kapsách oblečení a rotací vypadnou přímo do bubnu, kde mohou způsobit jeho odření. Kovové předměty, jako například mince, se často dostávají také mimo buben a v krajním případě dochází k prodření plastové nádrže, o kterou se cizí předmět rotací bubnu tře. Ideální je zapínat při praní knoflíky, zipy a především velmi dobře kontrolovat kapsy.

Správné množství prádla v bubnu zajistí dobrý výsledek praní i menší poruchovost

Dalším z velmi častých problémů, se kterými se zaměstnanci servisního oddělení společnosti Whirlpool setkávají, je nedodržování doporučené kapacity pračky a její přeplňování. To má neblahý vliv nejen na životnost pračky, kdy dochází především k nenávratnému poškození tlumičů, ale také na výsledek praní. Myslete i na skutečnost, že některé materiály - například vlna - mají velkou násakavost a praním se několikanásobně zvyšuje jejich hmotnost. V těchto případech je třeba předem počítat s menším plněním pračky než například u bavlny.

V naší nabídce zákazníci naleznou pračky s kapacitou od 5 kg prádla až po 10-ti kilové modely pro větší domácnosti. Je však důležité si uvědomit, že i v případě, že si zakoupíte pračku s vyšší kapacitou, můžete bez problémů prát i menší množství prádla.  Inteligentní spotřebiče Whirlpool se 6. smyslem dokáží rozpoznat přesné množství prádla a přizpůsobit mu parametry praní včetně spotřeby energie, vody a nastavit také doporučené dávkování pracího prášku,“ doplňuje J. Živný.

Nezapomeňte také na:

whirpool- to, že pračka musí být umístěna na stabilním vodorovném povrchu, abyste zajistili optimální podmínky
a co nejtišší fungování bez zbytečných vibrací. K vyrovnání pračky slouží speciální nožičky. Využít však můžete také univerzální bezpečný Wpro podstavec pod pračku nebo sušičku, který byl navržen tak, aby nabízel vyvýšením spotřebiče větší komfort při obsluze a zároveň sloužil právě ke snížení zmíněných vibrací. Příjemným benefitem je i skladovací prostor.

- odstranění přepravních šroubů při prvním praní - ty jsou určeny k ochraně bubnu při manipulaci se spotřebičem.Ve chvíli, kdy však v pračce zůstanou i při zapnutí, buben bude s největší pravděpodobností nenávratně poškozen.

- opravy pouze prostřednictvím autorizovaného servisu vybrané značky, který dodá originální náhradní díly a zajistí jejich odbornou výměnu. Telefonní číslo na servisní linku společnosti Whirlpool je +420 840 111 312, opravu můžete nahlásit také elektronicky na http://www.whirlpool.cz/servis/oprava.

- možnost prodloužit u spotřebičů záruku. Společnost Whirlpool nabízí speciální program Infiniti, v rámci něhož je možné rozšíření záruční doby. Zákazník může volit osmiletou záruku na náhradní díly nebo pětiletou na plný servis. Prodloužení záruky lze provést jednoduše online http://www.whirlpool.cz/servis/prodlouzena-zaruka-infiniti. Novinkou je také řada praček Whirlpool s tichým indukčním motorem Silent Motion, na který se již automaticky vztahuje záruka 10 let.

Více informací o pračkách i dalších spotřebičích značky Whirlpool naleznete na internetových stránkách www.whirlpool.cz.