64b5281e47aa0orchidej-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Za normálních okolností orchideje kvetou přibližně tři měsíce, a to dvakrát až třikrát do roka. Navíc jsou orchideje pěstovány v našich domácnostech nejčastěji dlouhověkými trvalkami, které rok co rok tvoří nová poupata, z nichž se následně vyklubou přenádherné květy.

Ne příliš pozitivní zprávou je, že existuje celá řada druhů orchideje a každá potřebuje trochu jiné podmínky. Vždy je tedy na místě zjistit si, jaký druh orchideje máte doma. Vhodné pěstování se pak ale vždy točí především kolem světla, teploty, zálivky a vlhkosti.

Světlo

Orchideje sice potřebují dostatek světla, ale zase ne příliš – přímému světlu je tedy nevystavujte. Pro jejich umístění je nejvhodnější vnitřní parapet, orientovaný na východ či západ.

Teplota

Orchideje nesnášejí dobře velké výkyvy teplot. Během dne je jim nejlépe v rozmezí teplot od 19 °C do 30 °C a během noci mezi 16 °C až 19 °C. Teploty mimo tyto rozsahy mohou způsobit opadání květů. Dejte si pozor například na období začátku topné sezóny, kdy se vlivem topení může teplota skokově zvýšit.

Zálivka

Mnoho lidí se mylně domnívá, že za opad květů orchideje může nedostatečná zálivka a tak v ní ještě přitvrdí. Dost často je to ale právě naopak. Příliš vlhký substrát zapříčiní odumření kořenů, vznik plísní a následně právě opad květů. Ideální je namočit (přibližně na dvacet minut) orchidej do odstáté vody každý týden.  

V každém případě se vyvarujte zalévání vodou přímo svrchu do substrátu, na listy a také na místo, odkud listy vycházejí – tzv. srdíčko. 

64b528425abbcorchi.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Vlhkost

Nedostatek čeho naopak orchidejím škodí je vlhkost. Vzhledem k tomu, že orchideje původně pocházejí z deštného pralesa, vyžadují v našich podmínkách vlhkost alespoň 30 – 40 %.

Zdroj info: nasezahradaliving.iprimaireceptarchalupari-zahradkari

Reklama