Shora, zdola. Zepředu, zezadu. Zleva, zprava. Ale kde skutečně nejlépe umístit naši stolní lampu na pracovní desku, aby nás nebolely oči? Práce na počítači namáhá klouby rukou, záda, ale ze všeho nejvíc ohrožuje naše oči. Proto bychom měli pečlivě vybírat osvětlení.


Oči, už tak při práci s počítačem silně namáhané, bychom neměli zbytečně přetěžovat. Proto dbáme nejen na správné umístění obrazovky a odfiltrování jejího záření, ale i na vhodné osvětlení či zastínění.


Lampu v pracovně umístíme v dostatečné vzdálenosti tak, aby byla nad výškou našich očí, když sedíme. Světlo nás nesmí oslňovat! Stejně tak se nic nesmí odrážet v obrazovce. Proto postavíme stůl s počítačem tak, aby byla obrazovka k oknu bokem nebo jej měla „za zády“. Při prudkém slunci je třeba zastínit okna žaluziemi.

Ideální osvětlení pracovního místa u obrazovky počítače poskytuje rovnoměrné světlo stolní lampy se zářivkou, které nevrhá žádné stíny. Také stojací lampa s lupou stojící vedle stolu zajistí jak nepřímé, tak i přímé světlo.

Reklama