Chladnička je v dnešní době nezbytnou součástí každé domácnosti. Pokud se vám ale vaše stará chladnička pokazila nebo si kupujete svoji první chladničku, určitě se vám budou hodit rady pana Vývody z kuchyňského studia Lamont.

"Chladničky na našem trhu nabízí velká spousta firem. Liší se nejen svým vzhledem, ale i svými vlastnostmi, spotřebou a vnitřním vybavením. Ne každý ale ví, podle čeho si dobrou chladničku vybrat a na co se při výběru soustředit."

Jedna z hlavních věcí, na kterou byste se měli při koupi nové chladničky zaměřit, je její energetická spotřeba. Určitě se vyplatí investovat více peněz do spotřebiče třídy A, který má spotřebu nejnižší. Chladničky s vyšší spotřebou sice bývají levnější, ale pokud si zvolíte chladničku třídy C nebo ještě nižší, "levná" koupě se vám časem velice prodraží.

"Dalším kritériem při výběru nové chladničky bývá i to, zda si zvolíme samostatnou chladničku nebo kombinaci s mrazničkou. Většinou má každý výrobce v nabídce oba dva typy. Pokud zvolíme kombinaci s mrazničkou, vybíráme ještě mezi tím, jestli je mrazák umístěn nahoře nebo dole. Praktičtější je samozřejmě mrazák dole, toto řešení také bývá o něco dražší."

Podle typu kuchyně si také vybíráme chladničku volně stojící nebo vestavěnou. Pokud chceme mít kuchyni sladěnou a nechceme, aby z ní chladnička příliš "vyzařovala", rozhodneme se pro lednici vestavěnou. Toto řešení se hodí především pro rustikální kuchyně, kde by volně stojící chladnička opravdu rušila.

U volně stojících chladniček nemusíme zvolit jen bílou barvu, ale třeba i červenou, modrou, žlutou, zelenou nebo chladničku v nerezovém provedení. Ani tvary všech volně stojících chladniček nejsou stejné. Vybírat můžete z lednic s ostrými nebo zaoblenými rohy, dokonce jsou i lednice, které mají zajímavě tvarovaná přední dvířka.

A co vnitřní uspořádání chladničky?
"Vnitřní uspořádání a vybavení chladničky bývá tím prvním, o co se zajímají především ženy. Ty přijdou do našeho studia a u vystavených chladniček první otevřou dvířka a zkoumají obsah chladničky. Soustřeďují se přitom na to, jestli jsou ve výbavě drátěné nebo skleněné police, jak jsou vybaveny dveře chladničky, jestli v ní najdou stojan na lahve atd.

Většinou se zákazníci rozhodují spíše pro skleněné police. Ty jsou především praktické, protože se do nich dobře ukládají menší potraviny, a když se vám něco vyleje, tak nemáte ušpiněnou celou chladničku."

Podle velikosti vaší domácnosti si vybírejte i velikost chladničky. Pokud žijete sami nebo ve dvojici a jste si jistí, že se vaše rodina během několika let nerozroste, zvolte chladničku menší. Pokud jste ovšem mladá rodina, které časem přibudou děti, je lepší hned počítat s chladničkou větší. Obecně platí, že na osobu se počítá 50 l prostoru chladničky a 20 l mrazničky.

Co mají dnešní chladničky "navíc"?
"Je toho hodně a za každou vymoženost si u chladničky samozřejmě připlatíte. Výhodou jsou funkce, které v určité části chladničky zamezují vysychání ovoce a zeleniny, speciální držáky na lahve, ve kterých je nápoj vychlazen asi o 50 % rychleji, zvukový signál, který se ozve pokud zůstane chladnička několik minut otevřená, sklepní zóna, ve které je teplota asi 4-5 °C. "

A také tzv. nulová neboli vlhká zóna. Je to zásuvka, ve které si můžete nastavovat vlhkost a teplotu. Je vhodná pro uchovávání choulostivých potravin, jako je čerstvé maso, ryby, ovoce i zeleniny. Tyto potraviny zde mají ideální kombinaci vlhkosti a teploty kolem 0 °C, a proto mnohem déle vydrží. 

                 
Reklama