Na nohou spočívá rovnováha celého těla. Jejich drobné kosti jsou jemně tvarované k ohýbání, zplošťování, klenutí a zpevňování, aby nás udržely pohyblivé ve vzpřímené pozici. Pokud jsou ohrožené vaše nohy, je ohrožený i váš postoj. Potíže s nohama mohou zatěžovat další klouby a dostat celé tělo z rovnováhy. Například bolesti hlavy mohou být následkem toho, jak chodíte. Reflexologové jsou přesvědčeni o tom, že na noze jsou reflexní body, které odpovídají všem částem těla. Proto je pro vaši pohodu zdraví nohou rozhodující.

Výběr správných bot

Protože jsme ženský web, zaměřme se nejdřív na dámskou obuv, především na tu ryze ženskou část – tj. boty na podpatku. Podle lékařů způsobuje trvalé nošení bot na vysokém podpatku zdravotní postižení nohou. Prsty jsou tlačeny dopředu, noha je příliš klenutá a váha těla spočívá na patách a bříškách nohy 75 %.
Kvůli nepravidelnému rozložení váhy nemohou nohy zcela absorbovat otřesy vyvolané chůzí. Napětí se při pohybu šíří vzhůru po páteři a může způsobit bolesti zad a hlavy. Pocit pálení na bříškách je vyvolán tím, že při chůzi na vysokých podpatcích sklouzávají nohy do nejužší části bot, a je varováním před vznikem otlaků. Jako ochrana proti tomuto tlaku se na kostech a kloubech vytvářejí trvalé mozoly a kuří oka.
Ovšem - návrat k botám bez podpatku už v tomto případě nemusí být řešením. Dlouhodobým nošením vysokých podpatků se zkracují šlachy na zadní straně dolních končetin, takže náhlé snížení podpatků o několik centimetrů může způsobit velké utrpení. Pokud jste zvyklá na vysoké podpatky, zvolte obuv s podpatky tří- až pěticentimetrovými, které jsou často mnohem pohodlnější než zcela ploché podrážky. Lehce zvedají paty, méně tím poškozují nohy a lépe odnímají tlak na bederní páteř. Svaly a šlachy si udržíte pružné, když budete střídat obuv s vysokým a nízkým podpatkem. Při běhu, chůzi a cvičení vždy noste sportovní boty s kvalitní podrážkou absorbující otřesy.

Udržení pružnosti nohou

Na procvičení nohou doporučují pedikéři chození naboso doma nebo ještě lépe po pláži. Vlhký písek procvičuje prsty a působí jako přírodní prostředek na odstranění odumřelé kůže. Zdravotní pantofle a sandály jsou módní, ale při nákupu hleďte hlavně na to, aby vám padly. Paty musejí zapadat do prohlubně ve stélce a pásky umožnit, aby palec zůstal v klidu a ostatní prsty se mohly pohybovat.

Důležitost hygieny

Nejběžnějším a nejzáludnějším problémem je plísňové onemocnění nohou. Velmi snadno se přenáší a nejrizikovějšími zdroji nákazy jsou tělocvičny a bazény, protože vlhké teplo je pro spory plísně ideálním prostředím.

Jak plísňové onemocnění poznáme?

Příznaky se obvykle nejdříve projeví mezi čtvrtým a pátým prstem. Kůže svědí, potom bolí a “zapálí se”. Pokud nezačnete s léčbou, může pokožka popraskat, mokvat a infekce se často postupně rozšíří po celé noze, někdy i okolo nehtů na rukou.

Léčba

V počátečním stadiu se můžete pokusit o “samoléčbu” některým z volně prodejných prostředků. Řada plísní je ale proti nim odolná. V tom případě neváhejte a navštivte lékaře – praktického, či rovnou kožního, který vám předepíše, pro vás vhodný, preparát.

Prevence

Pokud se infekce objeví znovu, bylo by dobře uvažovat o výměně bot. Spory plísní se živí keratinem a mohou žít z úlomků nehtů a zbytečků kůže, které se zachytily v botách a ponožkách až dva roky! Účinná opatření mohou infekci zabránit. Myjte a prohlížejte si nohy každý den. Pečlivě si je osušte, zvláště mezi prsty a používejte protiplísňový zásyp. l ve veřejných sprchách, bazénech a šatnách noste gumové pantofle. Nepůjčujte si od nikoho a ani nikomu ručník, boty či tenisky. Vždy noste vlastní punčochy a ponožky.

Příště vás na stránkách Žena-in.cz čekají rady “první pomoci” pro vašeho nohy.


zdroj : ortopedie, kožní lékařství
http://www.sweb.cz/atrakt/
foto : http://www.webwombat.com.au
       http://www.changeshair.com/