5c349dd1d3541obrazek.png

Co potřebuje k péči o obuv?

Základem by měla být samolešticí houbička, obyčejná molitanová houbička, hadřík, samolešticí ochranný krém či včelí vosk, antibakteriální desinfekce do bot a impregnace. Impregnaci je nejlepší vybrat přesně podle materiálu, ze kterého jsou boty vyrobeny. To znamená, že na semiš pořídíme impregnaci na semiš, atd. Můžeme si pořídit i univerzální produkt. Nic tím nezkazíme. Pokud ale chceme, aby botičky vydržely dlouhý čas, vyplatí se investovat do nákupu speciálně navržených pečujících přípravků.

K čemu je dobrá impregnace?

Vytváří ochranný film, který zamezí vlhkosti a nečistotám vniknout do materiálu a poškodit jej. Navíc prodlužuje životnost bot. Pamatujte, že obuv impregnujeme ještě před prvním obutím. Opakujeme dle počasí a frekvence nošení.

Některé obchody (např. Humanic, Deichmann) nabízejí při nákupu obuvi odborné ošetření bot v  tzv. impregnačním boxu. Služba je zpoplatněná a stojí asi 100 Kč. Neváhejte a placenou nabídku využijte. Zvláště tehdy, pokud si pořizujete dražší koženou obuv. Navíc impregnace je hotová do dvou minut...

5c349e8e07b9aobrazek.png

Postup při čištění bot

  • Obuv zbavíme nečistot. U syntetických povrchů můžeme sáhnout po hadříku, molitanové i samolešticí houbičce. Na semiš a jinou úpravu využíváme pouze molitanovou houbičku. Na kůži používáme pouze samolešticí houbičku.
  • Suché kožené boty nakrémujeme/navoskujeme. Necháme volně uschnout či zapracujeme suchým hadříkem. Syntetické materiály nepotřebují krém ani vosk.
  • Vnitřek bot ošetříme desinfekcí.
  • Nakonec boty naimpregnujeme tenkou vrstvou.

5c35cd8ff3062obrazek.png
Zvýšená zimní péče

  • Posypová sůl dokáže napáchat velkou neplechu i na botách. Dokáže je nenávratně zničit. Nejlépe uděláme, když každý den budeme obuv čistit alespoň houbičkou či namočeným hadříkem. Pokud se nám nechce ošetřovat boty každý den, pak na ně mysleme alespoň tehdy, kdy je venku vlhko a hrozí, že se sůl dostane na povrch bot.
  • Boty krémujeme/voskujeme častěji.
  • Než dáme obuv do botníku, necháme ji uschnout.

Tip na závěr: Výrobci jasně říkají, že se boty nesmí prát. Ruku na srdce, kdo z nás nedal alespoň jednou tenisky nebo plátěnou obuv do pračky? Když to tak uděláte i příště, nepřidávejte aviváž. Mohlo by se stát, že odpadne lepená podrážka.

Nenechte si ujít:

Reklama