Ženy, i ty bezdětné, stále odchází do důchodu dříve než muži. Je to diskriminace, tvrdí řada odborníků. Do roku 2012 se proto hranice odchodu do důchodu u bezdětných má srovnat.

Co ale, pokud máte děti a staráte se o ně? Pak si můžete nějaké ty roky z hranice odchodu do důchodu odečíst. Muži ovšem ne, i když se o děti také starají. To odpověděl Ústavní soud otci, který sám vychoval dvě dcery. I přesto, že si řada soudců správního soudu myslí, že jde o diskriminaci.

Diskriminace je historicky oprávněná!
„Soud přihlédl i k důvodům historickým, i k tomu, že Česká republika není zdaleka jedinou zemí v Evropě, kde by byl rozdílný věk odchodu do důchodu uzákoněn,“ řekl internetovému portálu iDNES soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Navíc by se prý zrušením paragrafu nedosáhlo kýženého výsledku. „Odebrali bychom pouze výhodu matkám-ženám, ale nemohli bychom ji dát mužům-otcům,“ tvrdí Balík.

Jinak řečeno, diskriminace je v tomto případě historicky oprávněná a dochází k ní i jinde – úžasný argument, zkuste si představit, že by soudce Ústavního soudu takto obhajoval diskriminaci rasovou (ale Ku Klux Klan to taky dělal!) – a i kdyby oprávněná nebyla, stejně proti ní nic udělat nemůžeme. Nemáte pocit, že je Ústavní soud tak trošku na... nic?

Co myslíte, má být mužům, kteří odejdou na rodičovskou a vychovávají děti, umožněno odejít do důchodu dřív stejně jako ženám? Nebo nikdo nemá mít žádné úlevy? Ani matky, ani otcové? Nebo otcové úlevy mít nemají, zato matky ano? Třeba proto, že byly těhotné? A mají pak úlevy platit i pro adoptivní matky?

Reklama