Syndrom suchého oka je stav, kdy chybí dostatek slz, které povrch oka zvlhčují a uklidňují.  Nedostatek slz pak způsobuje větší citlivost oka k vnějším vlivům, což se projevuje jako pálení či řezání v oku, pocitem suchosti či ,,písku v očích", oční spojivky jsou často podrážděné a zarudlé.

Menší tvorba slz je přirozeně spojena s procesem  stárnutí, ale může být vyvolána také užíváním některých léků, infekcí, poraněním, chronickým působením chemických i mechanických vlivů. Může být také průvodním projevem i celkových onemocnění často tzv. ,,revmatického původu"- např. revmatoidní artritidy, sicca syndrom (syndrom suchých sliznic). Při podobných obtížích je třeba vyhledat praktického či očního lékaře, který zjistí v prvé řadě příčinu obtíží, od které se pak také odvíjí způsob léčby.  

Jak se suché oko léčí?

Bohužel neexistuje vždy způsob, jak tvorbu slz zvýšit. Jako náhražka se užívají různé zvlhčující kapky - tzv. umělé slzy. Jsou vhodné kapky, které neobsahují žádné konzervační látky. Na noc před spaním je vhodné použít oční masti. Oční mast ochrání povrch oka po delší dobu než kapky. Jestliže obtíže přetrvávají i po použití náhradních slz, lze situaci řešit chirurgicky, kdy se zabrání nadbytečnému odtékání slz ze slzných váčků.

Nakonec několik rad, jak snížit vysychání nebo dráždění vašich očí:

- udržujte přiměřenou vlhkost ve vašem bytě tj. kolem 40-50 %, tím zabráníte nadměrnému vypařování slz
- chraňte si oči před větrem (dokonce i před proudem vzduchu z vysoušeče vlasů), při dlouhodobější expozici ostrému větru je vhodné používat ochranné těsnící brýle
- nepoužívejte žádné další volně prodejné oční kapky, zvláště ne ty, které jsou určeny k odstranění tzv. červeného oka, protože mohou obsahovat látky, jež oko dále vysušují
- vyhýbejte se zakouřenému prostředí a nejlépe sami nekuřte

Umíte správně aplikovat oční  kapky?

Nejprve si pečlivě umyjte ruce. Prstem stáhněte dolní víčko a dívejte se nahoru. Kápněte kapku nebo malé množství masti mezi oční víčko a oko (nedotýkejte se kapátkem ani aplikátorem masti oka). Na pár vteřin oko zavřete, aby se přípravek mohl dobře vstřebat.  

                                                                                                         
Reklama