„Dej blbci funkci a vymyslí lejstro,“ praví se v klasice české kinematografie. A právě ukázkou z Básníků bylo dnes zahájeno udělování ceny Absurdita roku za nejabsurdnější nařízení, které musí drobní podnikatelé dodržovat.

 

 

 

 

 

Tákovýhle štos to byl!
Na Václavském náměstí v Praze nepříjemně mžilo, z původně inzerovaného happeningu zbylo jen slavnostní bourání stánku, polepeného favorizovanou sedmičkou úředních absurdit, a tak si největší potlesk vysloužil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který předvedl, jaký štos papírů musel vyplňovat on, když chtěl kdysi podnikat, a že dnes z něj zbyly už jen dva listy.

Máme vlastní rozum!
Novináře překvapil také tím, že vítěznou absurditu, kandidující pod číslem 7., už před týdnem vláda zrušila v rámci projednávání nového znění Živnostenského zákona. Zákon momentálně čeká na schválení parlamentu, a tak bude ještě nějakou dobu trvat, než vstoupí v platnost, nakročeno správným směrem však už je.

„Odstranili jsem to vlastním rozumem,“ dušoval se Říman, když si organizátoři soutěže chtěli připsat zásluhy za škrtnutí absurdity. „Je třeba tepat do státní správy!“ dodal pak s tím, že rozhodně nepatří mezi úředníky, kteří si libují v nesmyslných nařízeních a otravování lidí. Slíbené snížení administrativní zátěže drobných podnikatelů o 25 % do roku 2010 považuje za reálné. Rychlejší postup však neočekává – i legislativní proces je podle něj ve své podstatě zdlouhavým procesem byrokratickým. 

Vítězná absurdita

Ne každý chce absurdity odstranit!
Navíc ne každému se odstraňování absurdit hodí. „Jsou mocné skupiny, které o odstraňování absurdit vůbec nestojí,“ tvrdí Říman. Jde například o podnikatele, kteří si nepřejí vstup nové konkurence na trh, o úředníky na živnostenských úřadech, kterým princip „kdo má razítko, ten má moc“ vyhovuje, i o různé další zájmové skupiny. Zákon o rostlinohospodářské péči, který nařizuje zemědělcům informovat o úmyslu provést postřik proti škůdci, který by mohl ohrozit včely, obecní úřad a poté vyčkat čtrnáct dní na jeho povolení, což je absurdita, kterou objevil sám ministr, může například vyhovovat výrobcům medu, ne však zemědělcům. Ti totiž než dostanou povolení k postřiku, o úrodu obvykle přijdou.

Proč? Protože...
A proč Báňský úřad sídlí na Kozím plácku v Praze, když všechny doly jsou kilometry daleko? „Protože tam sídlí,“ krčí rameny ministr. Prý jde o historický relikt – Báňský úřad se totiž kdysi stal součástí ústředních úřadů státní správy, a jako takový musí sídlit v hlavním městě. A na Kozím plácku se úředníkům zřejmě líbí, takže příliš vůle ke změně nemají.

Je to absurdní drama
O absurdním dramatu, zvaném drobné podnikání, si na Václavské náměstí přišel popovídat i viceprezident Hospodářské komory Petr Kužel a šéfredaktor Hospodářských novin Petr Šimůnek. Drobní podnikatelé musí v současnosti plnit 2168 administrativních nařízení a stát tak přijde o 86 miliard Kč. Z úspor, vzniklých snížením této zátěže o 25 %, by Petr Kužel rád podpořil právě drobné podnikatele.

Napadají vás nějací kandidáti pro další ročník soutěže, který právě začíná? Můžete je poslat vyhlašovateli soutěže! Více informací očekávejte ZDE.

Máte zkušenosti s přebujelou administrativou? Nebo už se situace ve Vašem okolí zlepšuje? A co říkáte panu ministrovi? Povede se mu prosadit slibované změny?

Reklama