KODAŇ - Zakazovali jste partnerce, aby si dala sklenku alkoholu v době, kdy jste se snažili počít dítě?

V severském království se odborníci přesvědčili, že jste si zřejmě počínali jako blázni. Abstinentkám totiž oproti ženám, které sklenkou nepohrdnou, trvá mnohem déle, než otěhotní.
Dánové tvrdí, že záleží i na druhu alkoholu.

Tak například podle jejich teorie by častěji a snáze otěhotněly Italky, Španělky a Francouzky. Tedy ženy ze zemí, kde se hojně pije víno. Ženy z jiných zemí, dávající přednost pivu či pálence, otěhotní později a méně často než milovnice vína.

Studie dánského lékaře Mette Juhla a jeho týmu odborníků z Kodaně se zakládala na údajích o průběhu těhotenství a životním stylu třiceti tisíců Dánek.
Zabývali se jejich oblibou alkoholu, stravovacími návyky a délkou období, během něhož se pokoušely přijít do jiného stavu.

"Nejrychleji otěhotněly ženy, které si občas dopřávaly víno. Tam jsme zaznamenali statisticky nejkratší čas. Tím ovšem nemůžeme dokázat, zda za plodností opravdu stojí víno. Ono to totiž úzce souvisí s životním stylem dotyčné osoby a s jejími stravovacími návyky. Nestačí se nalívat vínem, případně jiným alkoholem. Přesto ženy neodmítající lihoviny jsou na tom mnohem lépe než abstinentky, pokud budeme mluvit o šanci otěhotnět," potvrdil Mette Juhla.