shutterstock-767096461.jpg
Foto: Shutterstock

Studentka sociologie Sára, která se nakazila covidem-19 v březnu 2020, nedostala ten měsíc včas menstruaci. Problém přetrvával a nyní má menstruaci stále opožděnou a spojenou s vylučováním neobvyklých sraženin. „Nyní se mi menstruace obvykle zpožďuje o 10 dní a více a navíc při ní vylučuji kusy krevních sraženin,“ uvedla na svém instagramovém profilu s tím, že ji sraženiny dokonce děsí.

V komentářích se k ní přidávají i ostatní ženy. Aurora dostala menstruaci právě v době, kdy měla pozitivní test na covid.  „Jelikož jsem již měla horečku a byla jsem slabá, moje menstruace byla velmi bolestivá a slabá. Po pozitivním testu na covid byla strašně silná, druhý den zase téměř žádná a třetí den byla pak nejsilnější. Nikdy jsem takovou menstruaci nezažila,“ uvedla a dodala, že po uzdravení následující měsíc menstruaci vůbec nedostala.

O něco podobného se na Twitteru podělila neuroložka Dr. Sumaiya Shaikhová. Ta položila ženám otázku ohledně jejich menstruačního cyklu po covidu a zároveň uvedla i vlastní zkušenost. „Nejenže mi covid vyvolal úzkosti, ale čeho jsem si opravdu začala všímat, byla délka a množství menstruace. A výskyt krevních sraženin, které trvaly několik dní,“ podělila se o své pocity.

shutterstock-570203194.jpg
Foto: Shutterstock

Gynekoložky se shodují na tom, že příčiny mohou být různé. Nemusí nutně souviset se samotným virovým onemocněním. Může jít o stres spojený s pandemií, nepravidelný denní rytmus, ale i nedostatek pohybu. Co se týče krevních sraženin, vzhledem k tomu, že tělo prodělávalo nějakou formu zánětlivého onemocnění, cévy se zvětší, což nedovolí krvi přirozeně se uvolňovat. Zatím ale neexistuje žádná studie, která by zkoumala, jak covid ovlivňuje menstruaci. Některé ženy se od počátku pandemie svěřují, že jejich menstruace je nepravidelná bez ohledu na to, zda měly covid-19 či nikoli, což může být právě v důsledku stresu.

Nikdy však neignorujte nerovnoměrný menstruační cyklus. Pokud silně krvácíte, špiníte, cítíte abnormální únavu nebo zpoždění menstruace, vyhledejte lékaře a nenechte se odbýt.

Zdroj informací: Independent a magazín Health

Reklama