S přítelem spolu žijeme 9 let a máme 2 děti. Jeho rodiče už bohužel nežijí, má jen sestru a bratra. Donedávna jsem si myslela, že všichni dohromady máme pohodový vztah, nemůžu říct, že bychom byli důvěrní přátelé, ale celkem jsme si rozuměli a kdykoliv jsme se viděli, tak to bylo setkání příjemné.

Problémy začaly ve chvíli, kdy jsme chtěli s přítelem jeho sourozence vyplatit z domu po rodičích. Bratr si diktoval neuvěřitelné podmínky, zaťaly jsme zuby a všechno splnili. Poté nám s ironickým úsměvem oznámil, že své slovo, které nám dal, bere zpět a nic co bylo domluvené neplatí. Byla jsem na pokraji zhroucení a přítel neměl daleko k dokonání bratrovraždy. Veškeré úspory jsme vložili do domu, ve kterém nám patří 2/3 a přítelův bratr se nám teď vysmívá, že nám svůj podíl neprodá. Je to patová situace.

Snad pod tíhou těchto okolností se můj hodně těžce nemocný tatínek rozhodl udělat ve svých věcech pořádek a rozdělit svůj majetek mezi mě a mého bratra. Udělal to podle svého nejlepšího svědomí, pod žádným nátlakem a ač se snažil neošidit ani jednoho znás, prostě přesně na polovinu to nešlo a já jsem dostala víc. Nebylo mi to příjemné, ale dneska jsem za to ráda.

Rodiče pro nás udělali maximum co mohli, uchránili nás tahanic a dohadů a já jsem jim za to vděčná. Já jsem sice dostala víc, ale za to jsem bratrovi přenechala část pozemků, které jsem získala já osobně. Jsme vyrovnáni a v klidu.

Možná je to drsné, ale myslím, že pokud to jde, tak by si měl každý udělat ve svých věcech pořádek a nečekat, že až tu jednou nebude, tak se to "nějak" vyřeší. Rodiče nejsou povinni svým dětem odkazovat majetek, na který se celý život dřeli a neměli by se vzdávat práva rozhodnout, jak s ním bude v budoucnu naloženo. S pozdravem Krišpína

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


V dělení majetku hrají dost často roli i partneři surozenců, kteří je proti sobě štvou. Jestlipak to není případ bratrovy ženy? Simona

Řešili jste už někdy pozůstalost? S jakým úspěchem jste se dělili? Na vaše odpovědi se těšíme na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama