Tak - uteklo to, co? Vánoce jsou za námi a před námi již jen Silvestr... A potom ta nekonečně dlouhá řada všedních dní...
Že máte pocit, že do těch všedních dnů vstoupíte poněkud jinak než fit? Že se na vás prostě a zkrátka podepsalo nestřídmé jídlo (a možná i pití, co já vím?) a vy zkoumáte, jak tomu svému tělíčku do nového roku trochu podstrojit a vylepšit mu reputaci? (a ruku na srdce - hlavně sobě, že?)
Co vám říká šalvěj? Přesněji - šalvěj lékařská?
I u nás patří od středověku mezi tradiční léčivé rostliny a koření, přesto, že není v naší zemi domácí rostlinou.
Možná nevíte, že se šalvěji v dávných dobách připisovala mimořádná léčivá moc a síla. Dokonce - pro své široké uplatnění - byla nazývána salvatrix - spása.
A jak pomáhala?
Ve starověku se spojovala s vysokým věkem a zaručovala plodnost. Přítomnost šalvěje prý zaručovala jejímu vlastníkovi dlouhý život. V antice se užívala proti hadímu uštknutí i proti souchotinám. Je dokonce doloženo, že pomohla při moru v Egyptě. Údajně také zlepšovala činnost mozku a paměť. Už tehdy se používala jako kloktadlo.
Řekové i Římané ji používali jako tonikum pro duši i tělo. Římané uctívali šalvěj jako svatou bylinu. Věřili, že pomáhá nejen zachraňovat život, ale může ho i stvořit - proto byla sbírána s příslušným rituálem. Osoba oblečená v bílé tunice nejprve obětovala chléb a víno a pak se mohla bosky přiblížit k rostlině. Podle tehdejších římských předpisů se při sběru nesměly používat kovové předměty.
Ve středověku se stala universálním všelékem proti všem neduhům. Byla váženou léčivou rostlinou a kořením, používala se také k přípravě černého barviva na vlasy. Připisovala se jí čarovná moc v lásce a v dosažení věčné náklonnosti dvou se milujících lidí.
Doporučovalo se sníst dva až tři šalvějové lístky posypané solí, po čemž pý zmizelo všechno píchání v těle. Kdo pil v dobrém víně roztlučenou sušenou šalvěj, vypudil z těla všechny neduhy. Utíkaly se k ní ženy při svých potížích, hlavně věřily, že jim dopomůže k plodnosti.
Sušené, na prach utlučené listy se používaly na čištění zubů a též byly používány k přípravě černého barviva na vlasy.
Číňané a Peršané si šalvěje cenili pro údajný vliv na dlouhověkost a její hodnota byla mnohem vyšší než hodnota tenkrát velice ceněného čínského čaje. Ještě v 18. stol. holandští obchodníci měnili jeden koš šalvěje za tři koše čínského čaje. V Anglii se říkalo, že kdo chce žít, musí v květnu jíst šalvěj.
Ještě koncem 19. stol. se běžně a hojně pěstovala v zahrádkách pro ochranu zdraví. Věřilo se také, že její přítomnost odpuzuje plže i bělásky...
--------------------------------------------------------------------------------------------
Ani současnost na šalvěj nezapomíná... Používá se jako antiseptikum, stomachikum, antihydrotikum, adstringens, mírné spazmotikum, dermatikum, aromatikum, antidiabetikum. Bohužel, její listy zaujaly i jako droga... To už ale patří někam jinam...
Zpracováno podle tiskových materiálů firmy Herb-Pharma
Nový komentář
Komentáře
a indiani pouzivali/ji cmoudici svazky suche salveje na vyhaneni zlych duchu. o pusobnosti na zle prdy ale nic nevim
chris: ďobnul mě letos v září na dovolené na Ischii. Asi tam zabloudil z Afriky nebo co. Doktorka z toho byla taky perplex.
aninas: já ti nerozumím. Když mě bolí pusa po vytržení zubu moudrosti, znamená to, že jsem někomu zapomněla říct, co si myslím?
*Kotě*: "neco" v puse uz je dusledek neceho. Mela bys predevsim vzdy rict, co si myslis a nepotlacovat to.
Mela by ses ridit - Co na srdci, to na jazyku - a zadne "neco" v puse te nebude otravovat.
Zkus si vzpomenout, komu so chtela neco rict a nerekla?
Jinak salvejovy cajicek jsem si ted privezla
Na šalvějku já nedám dopustit. Jak mě bolí něco v puse, třeba nějaký bolák nebo zub, okamžitě aplikuju. Zabírá naprosto spolehlivě. Já vůbec dost dám na bylinky. Nedávno jsem si vyléčila těžký hnisavý zánět v noze (od moskytího štípnutí) promýváním v řepíku lékařském. Odmítla jsem antibiotika od doktorky a nakonec jsem je vůbec nepotřebovala. Kdepak, na bylinky já nedám dopustit!