Živou vzpomínku na "tělesný trest" mám hned z prvního dne své školní docházky. Mé vzpomínky na první září toho roku začínají u slavnostních šatiček, nové aktovky a velikého těšení na tu "opravdovou" školu pro velké děti. Plna očekávání jsem se uhnízdila v lavici, vyndala na ni zbrusu nový penál a mohla oči nechat na paní (vlastně tehdy ještě soudružce) učitelce, která nás měla provázet celým prvním stupněm.
 
Soudružka učitelka začala svůj proslov, ve kterém vysvětlovala všechny důležité náležitosti, a během něj nám rozdávala písanky. Písanka mi připadala nádherná a plně zaujala veškerou moji pozornost, takže řeč soudružky učitelky tvořila jen nejasný šum na pozadí. Nejkrásnější na písance byly obrázky dětí, zvlášť jedné holčičky, která tlačila kočárek. Plně zaujatá obrázkem jsem vytáhla z penálu pastelku a začala holčičce vybarvovat obličejík...
 
Vtom z uličky přiletěla facka jak hrom, pastelka mi vylítla z ruky a písanka spadla ze stolu. Učitelka stála vedle mě a běsnila. Z jejího řevu jsem přes clonu pláče vnímala jen nesouvislé útržky "...dávat ve škole pozor..." a "...jak mě rodiče vychovali...". Dodnes nevím, co to do ní vjelo, celý první stupeň sice byla přísná jako metr, ale na žádné podobné záchvaty si už nevzpomínám. Možná chtěla hned první den zavést patřičnou autoritu a neuměla to jinak než fackou.
 
V každém případě mi ještě dlouho trvalo, než jsem se do školy začala vypravovat bez pláče a proseb, aby mě rodiče neposílali do dosahu té "zlé soudružky".
 
channah

Milá channach, mě takhle jednou stejně neoprávněně tahala paní učitelka za vlasy. V jedné ruce držela moje a ve druhé vlasy mé kamarádky a hlavami nám do sebe ťukala... Do teď mi to leží v žaludku. Tyranství ze strany pedagogů je někdy fakt síla! Na druhou stranu - poskytuje jim někdo odbornou pomoc a konzultace přímo na škole? Ó nikoliv...

Dnešní téma jsou tělesné tresty:
Bili vás rodiče?
Trestal vás pan učitel rákoskou?
Jak vychováváte děti?
Trestají učitelé v dnešní škole?

Když mě rozčílí, ubalím mu!

Jak trestáte děti?

Je facka účinné a správné řešení?

Je účinnější chválit?
Co se má a nemá?


Napište nám, odměníme Vás!
redakce@zena-in.cz