No jasně - začala jsem zalívat zahrádku a začalo pršet. Přihnala se bouřka, jak je to v těchto dnech obvyklé. Co s tím? Venku se nestat nejvyšším bodem v krajině, nestoupat pod strom, ale co doma? Můžeme tam nějak předcházet škodám?

Na zahrádce: za pěkného počasí prohlédneme všechny stromy a odstraníme suché větve. O totéž požádáme i sousedy. Zlomené větve pečlivě ošetříme. Všechny stromky, keře a vyšší rostilny přivážeme - u keřů stačí jeden kůl a provázek kolem dokola tak, aby korunka stála, stromky, rajčata a jinou zeleninu nebo ovoce uvážeme nejméně na dvou místech, přičemž provázek vedeme tak, že jej omotáme kolem rostlinky, zkřížíme a teprve omotáme kolem opěrné tyčky. Křížení zabrání tomu, aby rostlina pendlovala kolem dokola kůlu. Jahody podložíme tak, aby se plody nedotýkaly země. Před bouřkou nebo vydatnými dešti sice můžeme zahrádku okopat, ale hned první prudké kapky naši práci zmaří - zemi udusají a navíc nakypřená země pojme spoustu vláhy a hrozí podmáčení nebo splavení půdy mimo záhony. Naopak je docela obvyklé těsně před bouřkou záhonky zalít, jakkoliv se to zdá protismyslné. Země pak nepojme tolik vody a ta odteče po povrchu, aniž by porušila kořeny a podemlela cestičky a okraje záhonů zespodu, kam nevidíme. Povrchové problémy pak odstraníme poměrně snadno. Nářadí skryjeme někam, kde neprší a projdeme a zkontrolujeme i travnatou část pozemku.

V kuchyni: pokud kupujeme čerstvé mléko "od krávy", schováme jej zavčasu do ledničky, protože náhlou změnou teploty může zkysat. Stejně tak bychom neměli v předbouřkovém dusnu nechávat venku nic, co se rychle kazí. Trvá-li dusno déle, je dobře zkontrolovat pečivo - dusný nehybný vzduch s relativně vysokou vlhkostí podporuje plísně.

V domácnosti obecně: Vyzkoumáme, kde se nachází čerstvě vyprané prádlo a popřípadě jej přemístíme do vnitřních prostor. Zkontrolujeme okna, jsou-li opravdu zavřená. Zejména se podíváme, jsou-li i venkovní okna zajištěná nahoře i dole - v prudkém větru se u starších oken ohýbají rámy. Pokud chceme během bouřky větrat, musíme uvážit proudění vzduchu - průvan může být poměrně nebezpečný. Nikdy se nedíváme z okna, jaké krásné blesky jsou vidět!

Co s elektronikou? Pokud máte svoje rádia, televize a jinou elektroniku opravdu rádi, tak je během bouřky vytáhnete ze zásuvky. Hodně lidí netuší, že blesk se nijak nezbývá zkoumáním, zda je přístroj vypnutý nebo zapnutý - prostě vletí dovntř a udělá inventuru. Tento postup je nezbytný zejména tehdy, jestliže vám doma už něco při dřívějších bouřích vyhořelo. Nevěřte ujišťování "odborníků", že to byla náhoda! Našel-li si blesk vaši domácnost jednou, určitě najde cestičku i podruhé - zejména pokud důkladně neodstraníte všechny možnosti "bleskové akce".  Počítač odpojíme i od modemu, rádio od antény a jeho kolík spojíme se zemnícím kolíkem.

A na závěr: na stůl přichystáme bochník čerstvého chleba, zabalený v bílém šátku a zapálíme hromničnou svíčku:-)))