Znají to snad všichni rodiče: při pohádce o ovčákovi, který každý večer žene své veliké stádo domů po uzounké lávce, po které projde jen jedna ovečka a on musí všechny spočítat, aby se mu nějaká nezatoulala, se dospělým oči klíží už u sedmadvacáté beliny, ovšem děťátko nespí ani když k salaši peláší poslední kudrnatá zapomnětlivka. Takže, jak je to s potřebou spánku u našich nejmenších?

Kojenci nemají žádnou představu o čase. Usínají, když jsou unaveni, a ne proto, že je k tomu vhodný čas. Jejich tělesné rytmy reagují na světlo a tmu, avšak jejich ultradiánní rytmy (90 minutové cykly lehkého a hlubokého spánku) jsou kratší, a proto mají potřebu probouzet se mnohem častěji a přitom vyžadují potravu a pozornost. Tak jak rostou, stává se jejich spánkový vzor podobný spánkovému vzoru dospělých. Pokud však malých dětem ponecháme příležitost, probouzejí se v průběhu noci i v pozdějším věku, zvláště jsou-li za to odměňovány polibky a mazlením.

Každé dítě je osobnost, proto nelze s určitostí tvrdit, jak dlouho by mělo spát. Některé prospívá i při krátkém odpočinku a později z něho vyrůstá jedinec s nižší potřebou spánku než je průměr.

Novorozenec do 12 týdnů
· spí až 16 hodin denně
· časté krátké periody spánku se střídají s dobou bdělosti, při níž je děťátko krmeno
· nepravidelný režim spánku je normální. Novorozenec spí přesně tolik, kolik potřebuje. Na samém počátku života často přechází z bdění do spánku tak plynule, že je obtížné říci, v jakém stavu se právě nachází. Na začátku krmení může být vzhůru a dravě hladové, při pití se dostane do blaženého polospánku, kdy jen občasným sáním dává najevo, že je stále alespoň trochu vzhůru, a poté usne tak hluboce, že ho nemůžete ničím probudit. Učte už takto malé děťátko postupně více rozlišovat mezi spánkem a bděním. Nenechávejte ho podřimovat nikomu v klíně, ale hned jak usne, ho uložte do postýlky nebo kočárku. Brzy si začne tato místa spojovat se spánkem. Pro vás pak bude snazší zorganizovat si den, když budete vědět, že dítě je buď vzhůru a tudíž vyžaduje vaši pozornost, nebo spí a chvíli nic nepotřebuje.

 Jak ukládat ke spánku?
· Běžné zvuky a činnosti spánek novorozence neruší, pokud nejsou změny příliš náhlé. Netrvejte proto na naprostém tichu v domácnosti, později by se váš život mohl proměnit v peklo.
· Dítě nejčastěji probudí hlad, chladno, bolest, střevní pohyby a říhání, prudké trhnutí vlastního těla, které se v hlubokém spánku uvolnilo.
· V průběhu 24 hodin se novorozenci probouzí a usínají zcela náhodně. Naučte ho, že umývání, převlékání do nočního prádélka a večerní krmení v dětském pokoji je signálem k nočnímu spánku.
· Bezpečně dítě zabalte, aby se neprobudilo ani během normálního lehkého spánku, který se střídá s hlubokým.
· Dostatečně zatemněte místnost a zajistěte, aby když otevře oči – což všechny děti v noci občas dělají – jeho pozornost neupoutalo nic jasně osvětleného nebo zřetelně viditelného.
· Do rána nechte rozsvícené slabé světlo, abyste k děťátku mohli v noci přijít, aniž byste rozsvítili.
· Přesvědčete se, že v místnosti je a zůstane teplo – pokud spí dítě lehce, může se probudit, je-li v hlubokém spánku, může i prochladnout.
· Noční krmení by mělo být co nejkratší, aby se dítě příliš neprobralo. Nehrajte si s ním a nemluvte na něho, když jej krmíte. Místo toho ho konejšete.
· Když pláče, okamžitě k němu jděte a utište ho, než se probudí ve špatné náladě.

Kojenec 12 týdnů až 6 měsíců
· jak roste, spí méně často, ale v delších intervalech · ve třech měsících má asi 70 procent dětí nerušený noční spánek
· spánek v noci doplňuje jedna nebo více period spánku přes den. Kojenec do půl roku svého života spí tak dlouho, jak potřebuje. Není ještě schopný bdít a budit se záměrně. Do čtyř měsíců bývá vzhůru dvakrát nebo dokonce třikrát denně. Stejně jako předtím se mu po dobrém jídle bude chtít spát, ale čím je větší, tím se doba odpoledního spánku zkracuje. Bezesné noci mnoha dětem ve věku dvou až tří měsíců způsobuje takzvaná večerní (nebo tříměsíční) „kolika“. Nikdo neví jistě, jakého je původu. Mohou to být větry, hlad, nadměrné krmení, zažívací potíže nebo napětí v okolí - děti jsou totiž velmi citlivé na nálady, které je obklopují. Přirozenou reakcí na tyto potíže je chování a utišení dítěte. Někteří rodiče podávají svým potomkům volně dostupné preparáty, jako jsou protikolikové sirupy nebo přírodní alternativní léky. Může pomoci i změna ve stravování kojící matky.

Kojenec 6 měsíců až jeden rok
· v noci spí 10 až 12 hodin, tato doba může být přerušena krátkými probuzeními
· během dne si zdřímne dvakrát na dvacet minut až tři hodiny .Mezi šestým a devátým měsícem začne být dítě schopné zůstat vzhůru nebo neusnout vzrušením, napětím nebo neochotou spát. Právě v tomto období začíná být životně důležité, aby se naučilo samo usnout. V žádném případě však nečekejte, že bude vždy spát, je-li unavené. Opak může být pravdou. Přetažené dítě může být tak napnuté a mrzuté, že se dostatečně neuklidní, aby usnulo. Potíže s večerním usínáním začínají většinou postupně bez zjevné příčiny. Váš potomek má na vás silnou vazbu a má-li usnout, musí vás zcela opustit. Umožněte mu proto, aby vás večer opouštěl postupně.
· snažte se, aby hodina před spaním byla láskyplná a příjemná
· vždy se ujistěte, zda dítě ví, že přichází čas jít spát – dodržujte stejný večerní postup: například koupání, hra, večeře, postýlka
· zabavte se večernímu rituály – čtení pohádky, uložení medvídka ke spánku
· jestliže dítě pláče, když odcházíte z jeho pokojíčku, vraťte se – ujistěte ho, že jste stále nablízku
· když dítě začíná v postýlce znovu plakat, zkuste ho jen slovně ubezpečit, že nejste daleko

Postýlka
· bez ostrých okrajů
· nalakovaná netoxickými barvami
· s tyčkami vzdálenými od sebe 2,5 až 8 centimetrů, aby mezi nimi dítě neprostrčilo hlavičku
· s typizovanou matrací – nepříliš měkkou, ale ani tvrdou

Jak děťátko leží?
· do šesti neděl by mělo spát střídavě pouze na jednom a druhém boku – aby se nezadusilo, kdyby zvracelo
· pokud ho položíme na záda, je třeba ho hlídat
· na bříško ho můžete položit po probuzení, před krmením. Při hře nebo hladíte-li ho po zádech, bude zvedat hlavičku a posilovat si tak šíjové svaly.

V čem mimino spí?
· do šesti týdnů života je pro něho nejvhodnější zavinovačka, která zajišťuje nejen stálou teplotu, ale zároveň vytváří jakési mikroprostředí, což je pro dítě, jež se devět měsíců vyvíjelo v matčině břiše velmi příjemné
· doporučená teplota v místnosti: 20 až 22 stupňů Celsia
· od šesti týdnů v bavlněném nočním úboru – dupačkách – pod přikrývkou. V zimě to může být prošívaná peřinka, v létě tenká deka. Polštářek dávejte až dětem, které začínají chodit. Jestliže ho však nevyžadují, je pro zdravý vývoj jejich páteře lepší, jestliže spí jen na rovné podložce. Doporučená teplota v místnosti je 18 až 20 stupňů.

 

Odborná spolupráce MUDr. Naďa Kočnarová

Reklama