Moře píva. Sen snad každého pivaře a písnička pánů Voskovce a Wericha. Nebo by stačila vana plná tekutého chleba, ohřátého na 37 stupňů. Moci se ponořit až po bradu do pěny a chvílemi letmo usrknout ze sprchy. Ráj. Ovšem nejen pro pupkaté taťuldy, ale i pro někoho, kdo vlastně pivo vůbec nepije...

beer

O tom, že je pivo zdravé, snad netřeba přesvědčovat žádného z nás. Kudy teče, tudy léčí, říká se. Logicky nesmí být ten průtok jako na Vranovské přehradě o povodních, to pak není zdravé vůbec nic.
Koupat se v pivu také není dobře zaměňovat s „být namol už od šesti od večera“, ale byla jsem se za vás podívat, jaké to je v pivních lázních a jak se po lázni cítí nepivař.

Pivo, respektive jeho vaření zřejmě objevili staří Sumerové v 7. tisíciletí před n. l. náhodou. Pěstovali obilí a při jeho špatném skladování v hliněných nádobách, do nichž natekla voda, narazili na princip kvašení, jehož výsledkem byl nápoj s příjemnou omamnou chutí. To už je jen krůček vynálezu pivní koupele pro zdraví. Takové jsou datovány zhruba před 2 tisíci lety.

Dostala jsem dárkovou poukázku do pivních lázní a přišlo mi to vtipné. Pivo nepiju a odér z hospody se mi protiví. Ale rozhodla jsem se jet, protože vím, že pivo je zdravé. Dokonce jsem se těšila, že si lázeň vyzkouším, i když ze sprchy usrkávat nemíním.

Den před plánovaným odjezdem do Mělníka, kde se lázně nacházejí, jsem „to dostala“. Dřív. (Tento zákon schválnosti známe všechny jistě dosti důvěrně).

Odvolávat reportáž, kterou jsem měla naplánovanou, se mi už ale nechtělo, a tak se do role pokusné osoby napasovala kamarádka Pavlína. Ochotně.

Je třeba zmínit, že hned při příchodu se k nám všichni chovali velice hezky a přívětivě. Profesionálně nám všechno bylo vysvětleno.

„Slečna bude jako znovu narozená,“ pravila paní Zdeňka Štichová, spolumajitelka centra. „Za chvíli se bude ráchat v rehabilitační vaně s teplotou v rozmezí od 34-37 °C. Zrovna tahle teplota příznivě působí na cévní soustavu. Vyšší teplota zvyšuje srdeční činnost a trochu zrychlí krevní oběh. Zároveň prohřívá tělo a uvolňuje póry, jimiž se díky mírnému pocení odplavují škodlivé látky z těla ven.“

Co všechno vlastně může tady Pavlína očekávat od téhle lázně? V Čem to vlastně hnízdí? Ptám se a závistivě se dívám, jak se Pavla noří do už napohled dobře vypadající lázně.

Nejdůležitější jsou tam živé kultury pivovarských kvasnic. Ty přispívají k celkovému zvláčnění a regeneraci pokožky. Paní nasaje potřebné vitaminy, zejména vitaminy řady B, sacharidy a proteiny. Koupel navíc celkově zklidňuje pleť  a má i pozitivní vliv při léčbě lupénky, akné či celulitidy,“ vysvětlila Zdeňka.

Jaká by to byla pivní lázeň bez sklenice, jejíž obsah je jasný. Pavlína dostala nepasterované pivo s obsahem živých kvasnic, které, jak paní Zdeňka pravila, pozitivně přispívají k střevní mikroflóře.

Cosi ještě Pavlína odnesla z dvacetiminutové procedury?

Kromě výtečného pocitu, který popisovala celou cestu domů, je prý pivní lázeň také výborná antistresová terapie. Harmonizuje funkce celého organismu a zklidňuje psychické disharmonie.

Pivní lázeň má ozdravný účinek na vlasy a pleť, způsobuje uvolnění svalů, prohřátí kloubů a komplexně podporuje celkovou obranyschopnost těla.

Takže díky nemilosrdnému lunárnímu cyklu jsem přišla o skvělý zážitek, regeneraci, psychickou vzpruhu, mladší vzhled a celkově o tělesného blaho. Jediné, co stoprocentně vím, je, že jsem žena a že zrovna teď nejsem těhotná.

Nicméně, soudě podle blaženého výrazu a superlativů, kterými jsem byla zahrnuta celých 30 kilometrů, mohu pivní lázně jen doporučit.

Reklama