KALENDÁRIUM–IN 18. 7. 2005

Zdravíme vás při vstupu do třetího prázdninového týdne! Dnes máme pondělí 18. července 2005, svátek dnes slaví Drahomíra, čičina Anabela a pes Johny či fenka City. Vám všem vše nejlepší!!!

Narozeniny:

66.

narozeniny slaví Brian AUGER – zpěvák
(* 18. 7. 1939 Londýn, Anglie)

Anglický průkopník jazzrocku, hráč na klávesové nástroje a zpěvák.

40.

narozeniny slaví Kim DICKENS - herečka
(* 18. 7. 1965 Huntsville, Alabama, USA)

Je dcerou countryového zpěváka Justina Dickense. Vystudovala divadlo na Vanderbiltově univerzitě v Nashvillu, kde účinkovala ve studentských představeních. Přestěhovala se do New Yorku a studovala herectví na American Academy of Dramatic Arts (AADA) a v Institutu Lee Strasberga. Účinkovala na regionálních a mimo broadwayských jevištích a stala se členkou divadelního souboru Open Stage Theater Company. Začala také vystupovat jako host v TV seriálech, např. Zprávy z New Yorku, Swiftova spravedlnost a Všichni starostovi muži. Vytvořila jednu z hlavních rolí v kriminálním TV seriálu Velké jablko. Ve filmu zatím vytváří vesměs výrazné vedlejší role: Velké naděje, Mercury, Muž bez stínu, Skryté věci.

38.

narozeniny slaví Vin DIESEL - herec
(* 18. 7. 1967 New York, New York, USA)

Vin uskutečnil svůj herecký debut již v sedmi letech v newyorském divadle. Průběh jeho dospívání byl přímo spojen s divadlem. Na vysoké škole Hunter College studoval tvůrčí psaní a postupně začínal psát scénáře. Již na počátku devadesátých let se stal aktivním filmařem a prvním jeho snímkem byl film Multi-Facial, který byl vybraný pro filmový festival v Cannes. V tomto filmu nejen hrál, ale zároveň jej režíroval, produkoval a napsal k němu scénář. Po prvním úspěchu se s menší odmlkou vrátil s dalším filmem "Strays" (1997), který režíroval, produkoval, napsal k němu scénář a zahrál si roli Ricka. Film byl opět úspěšný a byl vybrán na Sundance Festival. Dalším významným úspěchem byla role ve velkolepém filmu Zachraňte vojína Ryana. Významně na sebe upozornil ve sci-fi Černočerná tma, úspěšném akčním thrilleru Rychle a zběsile a superhitovce XXX.

Narodili se 18. července:

453. výročí narození - RUDOLF II. - český a uherský král a římskoněmecký císař z dynastie Habsburků
(* 18. 7. 1552 Vídeň, + 20. 1. 1612 Praha)

Do obecného povědomí vstoupil tento panovník jako podivín, který více než vladařským umem a schopnostmi udivoval svojí nákladnou sběratelskou vášní, mecenášskou podporou alchymistů, šarlatánů, na druhé straně však i skutečných umělců a badatelů. Panovník, jehož nevypočitatelné reakce, lhostejnost k etiketě, dvorským i státnickým povinnostem udivovaly současníky. Osobnost, která je stálým otazníkem pro hodnocení historiků.
Narodil se z nesourodého manželství královského páru Marie Habsburské a Maxmiliána II. Habsburského. V říjnu 1575 byl zvolen římským králem a 1. 11. 1575 slavnostně korunován. Za necelý rok však nečekaná smrt císaře vynesla 24letého Rudolfa na trůn významné středoevropské monarchie. 23. 5. 1611 je Rudolf nucen abdikovat, na sklonku téhož roku vážně onemocněl a v lednu 1612 umírá.
Pro současnou dobu je nejzajímavější císařova sběratelská činnost, která byla opravdu různorodá. Přes medailérství, malířská a sochařská díla, po grafiku, sklo a různé kuriozity. Bohužel převážná část sbírek byla v době třicetileté války vyvezena z Čech Švédy.
Ze všech věd se Rudolf II. zajímal nejvíce o alchymii (uvádí se, že jedno období bylo u dvora na 200 alchymistů, mj. Alessandro Scotta, Edward Kelley, sir John Dee), byl však i mecenášem takových vědců, jako byli Tadeáš Hájek z Hájku, Johannes Kepler nebo Tycho Brahe.


133.

výročí narození - Julius FUČÍK - český skladatel a vojenský kapelník
(* 18. 7. 1872 Praha, + 25. 9. 1916 Berlín)

Julius Fučík pocházel z rodiny drobného pražského řemeslníka. Jeho strýc Karel Fučík (otec komunistického novináře Julia Fučíka) se vyučil soustružníkem, ale v letech 1912-35 působil jako basista a později jako inspicient u plzeňské opery a operety. Sám Julius od 13 let studoval na pražské konzervatoři hru na housle a fagot, od roku 1890 i skladbu, polovinu posledního studijního roku 1891 ve třídě A. Dvořáka. Po absolutoriu sloužil 3 roky jako fagotista a houslista u vojenské hudby v Kremži (Krems) u Vídně, poté se stal členem orchestru opery v Záhřebu a městským kapelníkem v chorvatském Sisaku. Od podzimu 1897 působil jako vojenský kapelník v Sarajevu, pak v Budapešti (1900-10) a nakonec v Terezíně.
Jeho slavné pochody: Vjezd gladiátorů (1899) a Florentinský pochod (1907), dále Boží bojovníci, Danubia, Fantastický pochod, Hercegovac, (The) Mississippi River, Pod admirálskou vlajkou, Rázně vpřed, Salve Imperator!, Stále vpřed (Sempre avanti), sokolský pochod Stráž Slovanstva (1907), Triglav, Vítězný meč a další. Dále psal valčíky, někdy instrumentované jako symfonické skladby. Stálou součástí repertoáru dechových a zábavních orchestrů zůstávají též předehry Marinarella (1907) a Miramare, jakož i virtuózní polka pro fagot Starý bručoun (rovněž 1907).


94. výročí narození - Hume CRONYN - herec
(* 18. 7. 1911 London, Ontario, Kanada)

Opustili nás 18. července:

203.

výročí úmrtí - Jan Jakub Quirin JAHN - český kreslíř, malíř a výtvarný teoretik
(* křtěn 4. 6. 1739 Praha, + 18. 7. 1802 Praha)

Jahn byl jednou z nejzajímavějších uměleckých osobností své doby. Ne proto, že by vynikl jako malíř, ale zejména díky svému hlubokému zájmu o historii a teorii malířství. Byl proto spíše duchem intelektuál než tvůrčí umělec. Sbíral starožitnosti, byl vzdělán v historii i teorii umění, byl členem Společnosti vlasteneckých přátel umění.


56.

výročí úmrtí - Vítězslav NOVÁK - český skladatel a hudební pedagog
(* 5. 12. 1870 Kamenice nad Lipou, + 18. 7. 1949 Skuteč)

Jeho tvorba zahrnuje široký prostor. Komponoval hudbu klavírní, komorní, symfonické básně i opery (Zvíkovský rarášek, Karlštejn, Lucerna, Dědův odkaz) a dva balety. Patří k největším českým skladatelům písní, významnou část jeho díla zaujímá tvorba pro děti. Jeho stěžejními díly jsou Podzimní symfonie, Jihočeská suita, hudební báseň V Tatrách, O věčné touze, Toman a lesní panna a mořská fantazie pro sólisty, smíšený sbor a velký orchestr Bouře. Na německou okupaci reaguje chmurnou, ale očistnou symfonickou básní De profundis (Z hlubin). Pozornost okupantů pak vzbudil Svatováclavský triptych, který byl označen za "politicky zabarvený".
Novák, sám jihočech, nesmírně miloval Moravu a Slovensko - především regiony Lašska, Valašska a Slovácka - poznával tu a zapisoval lidové písně, které se později v tvůrčím přetavení objevily v jeho dílech. Slovácká suita je jeho nejoblíbenější skladbou (má pět částí), ze sborových milují pěvci hlavně Kyjov a Dvanáct bílých sokolů. Navíc Novák, vzdor své oční chorobě, dokázal být jak pilným skladatelem, tak sepsat dvoudílné paměti - O sobě a o jiných, ale i desítky článků a odborných statí. Na sklonku života mu byl udělen titul národní umělec.


23. výročí úmrtí - Roman Osipovič JAKOBSON - ruský jazykovědec působící též v Československu
(* 11. 10. 1886 Moskva, + 18. 7. 1982 New York)

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

       
Reklama