Spočívá v kouzlení skutečná magie, nebo je jen to hra s užaslými diváky? „Copperfielda máme v paži. Co umí on, umíme my taky.“ Podobně by mohlo znít vaše příští heslo. Nevěříte? O odtajnění některých kouzel, včetně toho Copperfieldovkého, jsme požádali kouzelníka a zároveň obchodníka s kouzelnickými potřebami Adama Švejdu. Prozradíme vám pár efektních triků, se kterými se můžete blýsknout.

V kouzelnických tricích, ač vás to možná zklame, není žádná věda, žádná magie a na hranici nevysvětlitelného stojí možná jen ochota diváků nabýt přesvědčení, že to, co právě viděli, bylo kouzlo, a přitom ani na vteřinu nezaváhat, že spolkli kouzelníkův rafinovaný podvod i s navijákem. Kouzlení je ovšem také legrace a spokojenost na obou stranách. Diváci ukojí svůj hlad po záhadném a nevysvětlitelném, zatímco kouzelník si mne ruce potěšen, že se mu zase povedlo obelstít důvěřivé publikum.

Adam je na pohled obyčejný mladý student. Obyčejný je ale jen do chvíle, než mu podáte balíček karet, se kterými během okamžiku dokáže publiku pěkně zamotat hlavu. Máme to vyzkoušené. „Zaměřil jsem se především na karetní magii,“ vysvětlil. „Kouzlení se aktivně věnuji už několik měsíců, během kterých jsem stihl vystupovat třeba na svatbách i jiných akcích.“

A že to s kartami opravdu umí, můžete posoudit samy:

 

Provedení tohoto triku není žádná záhada. Jen to chce trochu cviku. Do ruky si vezmete čtyři karty, dvě z nich budou například esa a zbylé dvě budou 8 a 10. Karty seřadíte tak, že esa jsou navrchu a osmička vespod. Ukážete spodek balíčku, kde je osmička. A z vrchu odpočítáte 3 karty a dáte je dospodu balíčku. Osmička je nyní navrchu. Ukážete znovu osmičku a během toho palcem posunete vrchní kartu směrem k sobě.

Když pak budete pokládat osmičku zpět do balíčku, položíte ji na posunutou kartu a vezmete obě karty a dáte je znovu dospodu balíčku. Teď to vypadá, že jste dala dospod pouze osmičku. Ve skutečnosti je v pořadí třetí, nikoliv čtvrtá.

Nyní uděláte tzv. triple lift (zvednete tři karty tak, aby to vypadalo, že zvedáte pouze jednu) a divákům ukážete, že osmička je stále navrchu. Otočíte karty zpět, vrchní dáte dospodu balíčku. Diváci se domnívají, že je to osmička. Uděláte double lift (zvednutí dvou karet) a osmička je zázračně opět navrchu. Znovu dáte vrchní kartu dospodu. Otočíte první kartu shora, což je samozřejmě zase osmička.

Diváci ovšem budou namítat, že máte v ruce 4 osmičky. Teď přijde vyvrcholení triku. Osmičku necháte navrchu, pod ní by měla být desítka. Uděláte triple lift a otočíte eso, vyvrátíte tak pochyby diváků. Otočíte zpět a dáte vrchní kartu na stůl (diváci myslí, že je to právě to eso). Uděláte double lift a otočíte další eso a opět „ho" dáte na stůl. Nyní můžete říci, že by vám měla v ruce zbýt osmička a desítka, ale že ve skutečnosti žádná osmička a desítka tu nikdy nebyly, protože jste měli plnou ruku es, a otočíte zbylé dvě karty.

Zdá se vám to moc složité? A co takhle zmizení mince? Trik zvaný French Drop by měl umět každý kouzelník. Pomocí tohoto triku můžete parádně nechat zmizet minci, míček či jiný menší předmět. Jak na to?

Do levé ruky otočené dlaní vzhůru uchopíte mezi palec, ukazováček a prostředníček minci. Prsty by měly směřovat šikmo nahoru. Nyní pravou rukou uděláte pohyb, jako byste minci chtěli sebrat, projedete palcem pod mincí, nadzvednete trochu levý palec, a to způsobí, že mince spadne do levé dlaně. Sevřete pravou pěst, abyste nabudila dojem, že jste minci skutečně uchopila. Poté stačí už upoutat pozornost na pravou ruku, třeba říci přihlížejícímu, aby na dlaň foukl, a mezitím schováte minci z levé ruky do kapsy nebo někam jinam. Můžete ji i nechat v levé ruce, divák bude zmaten.

A nyní slibovaný Copperfieldův trik. Určitě si vzpomínáte, kdy slavný kouzelník v jedné ze svých show tužkou probodl bankovku, a přesto zůstala v celku. Trik si můžete připomenout na tomto videu.

A jak to funguje? Pero má dva hroty. Jeden hrot je normální, pevně přidělaný, a druhý hrot je vybaven magnetickým koncem a lze jej sundat. Divák si tedy může pero prohlédnout, a až pak zakryjete víčkem pevný hrot a připojte magnetický hrot k peru. Ukažte bankovku, nenápadně přitom sejměte magnetický hrot, položte si ho do dlaně a přikryjte ho bankovkou. Bodněte do místa, kde máte naspodu připravený hrot, který se okamžitě silou magnetu přichytí. Bude to vypadat, jako že jste právě probodli bankovku. Pak už stačí jen škubnout perem a vychutnat si úžas přihlížejících.

Být kouzelníkem může opravdu každý, přestože některé triky vyžadují trochu zručnosti. S kapkou cviku dokážete cokoliv. „Mně některé techniky taky ještě nejdou nejlíp, a proto je zatím nepředvádím. Jsou věci, které je třeba cvičit trochu déle, ale naopak jsou také triky, které zvládne úplný začátečník bez jakékoliv zručnosti,“ přiznal kouzelník. „Velkou část karetních triků zvládnou i začátečníci. Obchody s pomůckami pro kouzelníky jsou u nás všehovšudy snad tři, ale žádný se nezaměřuje právě na karetní magii, tak mě napadlo, že si takový obchůdek zkrátka otevřu sám,“ dodává Adam.

Kouzlit se dá i s obyčejnými předměty, ale pro opravdu dobré představení je třeba použít speciální kouzelnické pomůcky. Některé z nich si můžete prohlédnout zde.

Myslíte, že byste dokázala prokouknout kouzelnický trik? Pak si začněte procvičovat mozkové závity. Chystáme pro vás magickou soutěž, ve které budete muset přijít kouzlu na kloub.

Věříte na kouzla? Chtěla jste někdy být kouzelnicí? Viděla jste někdy magickou show na vlastní oči?

Reklama