Abychom to měly pěkně rozdělené. Do míst, kde prožila velkou část svého života, vás zve čtenářka s nickem Maryene. I teď, kdy se odtěhovala, se sem ráda vrací. Proč asi? To se dozvíte v jejím příspěvku

Dobrý den, posílám k dnešnímu tématu pár fotek kostela z malé jihomoravské vesničky Kurdějov.

kostel

Areál kostela patří opravdu k architektonickým skvostům, proto doporučuji všem těm, kteří zavítají na jih Moravy, aby kromě známých míst a památek věnovali část svého času i návštěvě tohoto místa. Z věže, která je přístupná větejnosti, je možné vidět až na Kamenný vrch, vyhlášenou chráněnou krajinnou oblast, pobyt lze zpestřit pobytem u některého z mnoha vinařů ve sklípku nebo návštěvou místního wellness centra.

Osamoceně stojící věž, která měla současně pevnostní funkci a hradby s ochozem s dělovými baštami, kterým je celý areál obehnán, patří mezi stavebních zvláštnosti, stejně jako systém podzemních chodeb pod celým kostelním areálem. Ten měl chránit místní obyvatelstvo před vpády nepřátelských vojsk.Část podzemních chodeb je také zpřístupněna veřejnosti.

mary

Je dobře, že byl kostel opraven a dodnes je mu věnovaná náležitá péče. Takové štěstí neměl například kostel sv. Václava v sousedních Hustopečích, který byl odstřelen v roce 1962 po zřícení jeho věže.

mary

V tomto kraji jsem prožila neuvěřitelných padesát let. Říkala jsem si, proč žiju zrovna tady? Vždyť tady není nic zajímavého. Když jsem ale sbalila děti a vyrazili jsme si třeba jen tak nalehko na kole na Pálavu nebo do okolí Lednice, zahřálo mě u srdce, že je tu přece jen opravdu krásně. V současné době, kdykoli se vracím na víkend do svého rodiště, zjišťuji, že jsem asi musela být slepá. Je tady opravdu krásně. Vesnička Kurdějov, kde jsem prožila několik posledních let před přestěhováním se na druhý konec republiky, se neustále zvelebuje a dokonce se stává místem, kde se nejenom zastavuje mnoho turistů, ale jejíž opevněný kostel svatého Jana Křtitele je natolik zajímavou památkou, že se st al i jedním z míst Mezinárodního hudebního festivalu třinácti měst Concentus Moraviae.

Přeji hezký den

Maryene

Člověka to prostě táhne ke kořenům, s tím nic nenaděláte. I když nepíšete, jestli jste se v tomto kraji také narodila. V každém případě jem tam krásně

 

Reklama