vymal

Pokud se rozhodujete, že byste si chtěli nějakými barvičkami zútulnit bydlení, určitě se bude hodit pár rad a pravidel, kterými je dobré se řídit. Chcete modrou podlahu? Klidně, ale…

Každá místnost nemusí mít zrovna ideální tvar, ale pomocí barev lze dosáhnout nevídaných změn. Obecně platí, že světlé barvy interiér zvětšují, tmavší barvy působí útulněji, ale nejsou vhodné pro malé prostory.

Podíváme se nyní podrobněji na to, jak může prostor ovlivnit barevnost stěn a podlahy.

Malá místnost

Pokud máte pokoj malinký, snažte se držet světlých barev hlavně u stěn. Podlaha může být i tmavá, prostor tak bude působit útulnějším dojmem. Pokud zvolíte podlahu i stěny světlé, může se stát, že bude působit chladně, což lze odbourat vhodně zvolenými barevnými doplňky.

Úzká místnost s vysokým stropem

Aby se místnost opticky rozšířila, podlahu nechte světlou a barevně vymalujte zadní stěnu pokoje. Jestliže je pokoj hodně dlouhý, je vhodné kromě barevné zadní stěny vymalovat stejnou barvou i strop.

Široká místnost

Cítíte se v tom velkém prostoru neútulně a ztraceně? Aby se prostor zúžil, barevně vymalujte boční stěny pokoje, strop nechte světlý stejně jako podlahu. Pokud byste vybrali podlahu tmavších barev a stěny barevné, budete se cítit trošku jako ve sklepě.

Velká a široká místnost

Ideální kombinace pro tento případ je tmavá podlaha a barevný strop.

Nízké stropy

Pravidlem u prostor s nízkým stropem je nechat strop ve světlých barvách, abychom prostor opticky neuzavřeli.

Při použití barev se rozhodně nedoporučuje vymalovat všechny stěny včetně stropu stejnou barvou. Prostor by pak působil příliš uzavřeně a vy byste se cítili jako v krabičce od sirek.

Barva podlahy

Tóny žluté a béžové působí na člověka teplým a příjemným dojmem, stejně jako barvy oranžových až oranžovočervených odstínů, u kterých je dojem tepla ještě výraznější.

Hnědé odstíny podlahy prostor zútulní, jsou vhodné do prostor, kde je dostatek světla. Působí stabilním dojmem díky dojmu pevné půdy pod nohama.

Podobně působí i barva zelená, která působí taktéž pocitem jistoty.

Pokud byste se rozhodli pro modré odstíny barev, nebudete mít v takové pokoji pocit klidu a bezpečí. Modrá barva v nás evokuje představu vody či moře, což rozhodně není stabilní prvek, který by se do bytu hodil.

Reklama