Máloco dá rodičům v prvních týdnech a měsících s miminkem tak zabrat jako chronický nedostatek spánku. Člověk málem propadá zoufalství, když  se ten malý trapič každou půlhodinu s pláčem vzbudí, a člověk neví proč. Něco s ním není v pořádku? Je nemocný? Často zbývá jen naděje na klidné dopoledne. Když miminko po snídani konečně usne, stačí čas právě tak na to, aby se dala domácnost trochu do pořádku. A když se přece jen najde chvilka, aby se člověk na chvíli natáhl, netrvá to zaručeně ani pět minut a z postýlky se už zase ozývá vřískání.

 

Proč spí miminka tak neklidně? Víme, že každý člověk má své „vnitřní hodiny“, biologický rytmus. U dospělých a větších dětí převládá denní rytmus, který trvá 24 nebo 25 hodin a funguje, i když jsme odříznuti od vnějšího světa. Naše tělo se ale řídí i dalšími rytmy, kratšími, které bychom mohli přirovnat k minutové nebo vteřinové ručičce na hodinách – a právě tyto kratší cykly převládají u malého dítěte. U novorozenců je to 50 minut, což odpovídá délce jejich REM fáze spánku. Kojenci přijímají v prvních týdnech života obrovské množství informací, musejí proto častěji „přepínat“ mozek, aby je mohl zpracovat, zařadit a vytřídit.

Časté přerušování spánku ovšem nepotřebuje jen mozek, ale i tělo: V hlubokém spánku miminka vychládají rychleji než dospělí. Jejich termoregulační systém ještě není zcela hotový; funkci termostatu tak přejímají právě REM fáze, během kterých se zrychluje tepová frekvence a dítě se zahřívá od hlavy až k patě.

 

Naštěstí (ó, moudrá přírodo!) se miminka brzy naučí, že je mezi lidmi zvykem v noci spát a ve dne být vzhůru. V prvním týdnu života ještě dělí svých dvanáct až osmnáct hodin spánku rovnoměrně mezi den a noc. Už ve čtvrt roce je ale poměr přibližně 10 ku 5 ve prospěch noci a v šesti měsících miminka spí v průměru jedenáct hodin ze svých celkových čtrnácti v noci.

 

Můžeme něco udělat pro to, abychom tenhle příjemný vývoj podpořili, a pokud možno urychlili? Do jisté míry ano. To, kolik spánku dítě celkově potřebuje, je samozřejmě především záležitostí genetické informace. Hodně ale záleží například na tom, jestli se trefíme do správné „brány“, kterou může miminko vstoupit z fáze bdění do fáze spánku. Tyto „brány“ se otvírají každých 50 minut, a pokud správnou dobu zmeškáme, výsledkem je přetažené dítě, které se převaluje v posteli, tře si oči a kňourá, ale usnout nedokáže.

 

Důležité jsou i optimální fyzické podmínky: Chladný čistý vzduch v místnosti, ticho, šero, volné pohodlné oblečení a samozřejmě - suchý zadeček. Plenka, ve které dítě vydrží klidně spát celou noc, to je vymoženost, o které se „předrevolučním“ maminkám ani nesnilo. Značka Huggies má v nabídce „model“ speciálně určený pro novorozence – u těchto plen se počítá s tím, že miminko většinu času proleží, zůstává tedy suchá i v místě stálého tlaku. Žádné opruzeniny, žádné vyrážky. Více se dozvíte na www.huggiesclub.cz. Na těchto stránkách si můžete s jinými maminkami popovídat o jejich trablech i zkušenostech (třeba o tom, jaké mají finty na uspávání), přečíst si články z oblasti péče o dítě a rodinu nebo koupit či prodat něco v bazaru.

Tak ať vám už brzy spí celou noc! J