Využila jsem článku Katky Stárkové “Češi se voní jen sporadicky“, abych se na věc podívala také z druhé stránky. Chtěla jsem totiž psát na téma vůně a Katka mi kápla do noty. Fajn, ale abychom nekřivdily všem a nezapomněly na ty, pro něž je deodorant či antiperspirant naprostou samozřejmostí a projevem kulturnosti, přispívám svou troškou do mlýna. Dovolte mi malinké ohlédnutí do minulosti. Ve starověké Číně, Egyptě a Římě plnily funkci dnešních deodorantů vonné oleje a masti, používaly se místo mýdla  a maskovaly nepříjemný zápach potu. Vonnými látkami se tehdy zabývaly velmi vážené osoby - kněží a lékaři. Vonné esence se získávaly z čistě přírodních zdrojů rostlinných i živočišných. To dnes sice také, ale přichází na pomoc i chemie.

Když přijde řeč na vůně, každému se asi vybaví parfém. A víte z čeho se vyvinulo toto slovo? Vzniklo spojením sousloví „per fumum“(kouřem, skrze kouř). V dávné minulosti se při různých náboženských rituálech zapalovaly aromatické byliny - jalovec, cedr a různé druhy cypřišů.
Kadidlo bylo vlastně prvním parfémem v dobách dřevních.

O co to dnes máme jednodušší! Na trhu najdeme nepřeberné množství nejen parfémů, ale i jejich levnějších „bratříčků“ s menším množstvím vzácných vonných esencí. Parfémové vody, toaletní vody, kolínské, ale i deodoranty, tělová mléka, sprchové gely, pudry a mýdla téže značky. Postupným použitím těchto výrobků vznikne takzvaná vrstvená vůně, onen neodolatelný obláček, který nikoho nekopne do nosu, ale donutí se za vámi ohlédnout.

Není to příjemné?A co vy, milé Ženy In?

Reklama