Dělenou stravou se samozřejmě nezabývá jen Lenka Kořínková. Ta ji proslavila v naší republice. Proto se stává, že se dělení potravin do skupin liší podle toho, o čí dělenou stravu se budete zajímat.

Já se, stejně jako v minulém článku, budu věnovat zásadám dělené stravy Lenky Kořínkové. Nejen proto, že většina lidí se řídí právě podle ní a jejích knížek, ale i proto, že právě ona se snaží najít různé kompromisy a nejsnadnější kombinování potravin.

Podle MUDr. Petra Nohela, odborníka, který s Lenkou Kořínkovou spolupracuje, je právě SPLK - tedy "stravování podle Lenky Kořínkové" - nejpokročilejší, nejpropracovanější, nejdůmyslnější a pro uživatele určitě také nejpřívětivější.
Je to i tím, že svůj systém Kořínková neustále zdokonaluje a rozvíjí tak, aby co nejvíce vyhovoval lidem, kteří se rozhodnou podle něj stravovat.

Výhodou je určitě i to, že SPLK vychází z běžné stravy. Můžete tak vařit pro rodinu a zároveň i pro sebe. Ušetříte tak nejen peníze, ale i čas.

Přejděme ale k vlastnímu rozdělení potravin, podle SPLK

I. SKUPINA - živočišná (ZVÍŘÁTKA)
- mléko + všechny mléčné výrobky, bílý jogurt, vejce, maso, uzeniny, drůbež, ryby, tuk (rostlinný)

II. SKUPINA - rostlinná (KYTIČKY)
- tmavý chléb a celozrnné pečivo, luštěniny, sója a všechny sójové výrobky, brambory, bezvaječné těstoviny, rýže, vločky, müsli bez cukru, krupice, med, dýňová, slunečnicová a jiná semínka

ZELENINA
- všechny druhy zeleniny, houby, koření, kakao, kečup, sojová omáčka, hořčice

OVOCE
- jakékoliv ovoce, jen ne kompoty slazené cukrem

OŘECHY
- všechny, lépe nepražené a nesolené

Kombinace skupin
Hlavní zásadou je, že kytičky nekombinujeme se zvířátky. Dříve se podle SPLK nemohly tyto dvě skupiny kombinovat v jeden den, podle nových zásad to jde, ale o tom si povíme až příště.
Zeleninu můžeme kombinovat se zvířátky i s kytičkami. Ovoce kombinujeme pouze s kytičkami a ořechy, se zvířátky a zeleninou ne.
Ořechy můžeme kombinovat s ovocem, zeleninou, kytičkami a v minimálním množství i se zvířátky.

Alkohol a dělená strava
Podle Lenky Kořínkové byste při dělené stravě měli alkohol úplně vynechat. Pokud se bez něj opravdu nemůžete obejít, doporučuje jej Kořínková pouze v kombinaci s jídlem "kytičkovým".


Příště: Střídání skupin a praktické tipy
            

          
Reklama