Tři akce na podporu bezpečné jízdy na kole v brněnských ulicích pořádá Hnutí DUHA ve druhé polovině týdne.

Ve čtvrtek se brněnskými ulicemi vydá už jedenáctý ročník tradiční podzimní cyklojízdy, kterou pořádá společně pět organizací. Začne v 16:00 na Malinovského náměstí před divadlem úvodním programem: hudbou, soutěží pro děti v koulení, výstavou fotografií a poradenstvím pro cyklisty s drobnými opravami kol zdarma. Samotná cyklojízda se rozjede v 17:00. Očekává se asi 200 účastníků. Od šesté hodiny večer bude následovat program v restauraci Na cestě v ulici Bašty: reggae party a promítání.

V pátek – který je vyhlášen evropským Dnem bez aut – během ranní a odpolední špičky budou nad pěšími a cyklisty při jejich kličkování v městském provozu bdít dobrovolníci Hnutí DUHA Brno převlečení za anděly. Na čtyřech vybraných křižovatkách budou lidem pomáhat přecházet na křižovatkách a rozdávat informační letáčky o cyklistice v Brně. Akce má poukázat na zranitelnost chodců a cyklistů, ke kterým brněnský magistrát není příliš přátelský. Anděly bude možné nalézt od 7:30 do 10:00 a posléze od 16:00 do 18:00 hodin na křižovatkách: Bratislavská x Koliště, Dornych x Úzká, Žerotínovo náměstí a zrušený přechod pro chodce Úvoz x Gorkého.

Během soboty dobrovolníci Hnutí DUHA a Greenways na čtyřech místech v Brně sčítají cyklisty. Zároveň jim budou předkládat dotazník, který má zjistit názory na cyklistiku ve městě a její bezpečnost. Sčítání bude probíhat od 8:00 do 18:00 hodin u obchodního domu IKEA na nultém kilometru cyklostezky Brno-Vídeň, v Bílovicích na křižovatce silnice z Brna, stezky z Brna, cesty z Klajdovky a silnice do Adamova, na brněnské přehradě naproti tzv. Letadlu a v Mariánském údolí za parkurovým závodištěm.

V Brně je pouze 21 kilometrů cyklistických stezek, které tvoří jediná souvislá trasa podél Svratky a několik dalších nepropojených úseků. Zcela chybí cyklostezky, jež by vedly do centra, i možnost bezpečného průjezdu středem města. Nedostatečné jsou také možnosti bezpečně odložit kolo na důležitých místech.

Proto Hnutí DUHA Brno prosazuje urychlené zřízení stezek a speciálních cyklopruhů, které umožní bezpečný příjezd do centra města. Bez vyznačení cyklopruhů na vybraných ulicích či zřízení cyklostezek nebude jízda na kole v Brně bezpečná, a tudíž ani atraktivní.

Cestování na kole na vzdálenost do pěti kilometrů je ve městě dokonce rychlejší než auto. Navíc je nejlevnější a nejzdravější.


Kontakt:
Miloš Hotař, Hnutí DUHA Brno, telefon 605 900 020, email milos.hotar@hnutiduha.cz

Reklama