Edisonův vynález mizí po 130 letech z našich domácnostíKončí jedna etapa „technického pokroku“. Klasická žárovka mizí z trhu. Od úterý 1. září nesmí do evropských obchodů všechny matné žárovky a žárovky na více než 80 wattů. Do tří let se pak zákaz rozšíří i na všechna ostatní výkonová spektra.

Po 130 letech, kdy nahradila svíčky a petrolejové lampy, tak žárovka dělá místo moderním a úspornějším zdrojům světla. Ty jsou ale zároveň často několikanásobně dražší. Lidé tak staré a neekologické žárovky začali ve velkém nakupovat do zásoby.

Edisonův vynález zmizí z Evropy do roku 2012

"Otec" žárovky - Thomas Alva Edison se svým vynálezemPro odchod Edisonova vynálezu do historie stanovila Evropská komise jasný harmonogram. Klasickou „stovku“ budou už za rok následovat žárovky s příkonem nad 65 wattů. V roce 2011 se hranice posune ještě níž, a to na 45 wattů.

Od roku 2012 by si už Evropané, podle představ Bruselu, měli do objímek šroubovat výhradně kompaktní zářivky či ke svícení používat poslední výkřik trhu – LED světelné diody.

Kdo šetří, má za tři!?

Podle EU by se zákazem žárovek mělo každý rok ušetřit kolem 11 miliard eur (zhruba 282 miliard korun), tedy množství energie, jež odpovídá zhruba roční spotřebě Belgie.Klasická žárovka. Bude se nám po ní stýskat?

Do ovzduší se tak ročně vypustí o 32 milionů tun oxidu uhličitého méně než dnes.

Úspory elektřiny by se měly projevit i v rodinném rozpočtu. Průměrná evropská domácnost podle Bruselu „prosvítí“ ročně až o 50 eur (1280 korun) méně.

Na tyto argumenty ale Češi příliš neslyší. Stowattové žárovky tak ještě před ukončením prodeje ve velkém skupují do zásoby. K předzásobení se žárovkami dokonce nepřímo vyzval i prezident Václav Klaus.

Václav Klaus, prezident ČR:

„Kdybych byl normálním občanem, který běžně chodí do našich nákupních center, tak bych opravdu před 1. zářím skoupil na zbytek svého, určitě už ne dlouhého, života dostatečnou zásobu žárovek.“

Odpůrci unijní regulace mají tentokrát v rukou silné argumenty. Nižší spotřeba a vyšší životnost moderních zdrojů si vybírá svou daň jinde. Cena odpovídající zářivky se často pohybuje kolem desetinásobku vzhledem k její edisonovské předchůdkyni.

Nové povinné zářivky mají i řady odpůrců.Slabinou zářivek je i doba jejich náběhu. Na plný výkon si lidé musí u některých typů počkat až dvě minuty. V neposlední řadě je sporný i dopad zářivek na životní prostředí. Kvůli obsahu jedovaté rtuti je přinejmenším potřeba počítat s dodatečnými náklady na recyklaci.

Přes všechny rozpory, které kolem problematiky panují, se zdá být odchod žárovek ze scény neodvratitelný, a to nejenom v Evropě. K podobným opatřením směřujícím k úsporám energie už přistoupily i Spojené státy a Austrálie. I zde by se v příštích letech měla žárovka stát minulostí.

 

Také honem vyrážíte skoupit z pultů poslední exempláře žárovek, nebo už máte doma zásobu stowattovek? (Já ano!) Víte, že nové rozbité či nefunkční zářivky budete muset odevzdávat na speciální sběrná místa?