Nachlazení

Nachlazení je součástí zánětu horních cest dýchacích (nazofaryngitida). Jedná se o relativně neškodný zdravotní problém, který se projevuje ucpaným nosem, kýcháním, rýmou, bolestmi v krku a lehce zvýšenou teplotou. K uzdravení vám postačí několik dnů, přičemž pravděpodobnost nakažení jiné osoby je v porovnání s chřipkou nižší.

Chřipka - influenza

Chřipka je akutní virová infekce způsobená virem chřipky. Existují 3 typy sezónních chřipkových virů - A, B a C. Chřipkové viry typu A se dále dělí na podtypy podle kombinací různých povrchových proteinů viru. Mezi mnoha viry jsou subtypy chřipky A (H1N1) a A (H3N2) v současné době mezi lidmi rozšířeny. Chřipkové viry cirkulují ve všech částech světa. Případy chřipky typu C se vyskytují mnohem méně často než typy A a B.

Sezónní chřipka je charakterizována náhlým nástupem vysoké horečky, kašle (obvykle suchého), bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, těžké nevolnosti, bolesti v krku a rýmou. Kašel může být závažný a může trvat dva nebo více týdnů. Většina lidí se z horečky a dalších příznaků zotaví během jednoho týdne. Chřipka však může způsobit vážné onemocnění, zejména u lidí s vysokým rizikem. Doba od infekce k počátku nemoci, známá jako inkubační doba, je přibližně 2 dny. Chřipku nikdy nepřecházejte, riskujete vážné komplikace. I když se obvykle léčí 10 dní, únava, která ji provází, přetrvává často i několik týdnů.

Léčba symptomů nachlazení a chřipky

Nejdůležitější je prevence. Posilování imunitního systému, zvýšení odolnosti organismu dostatečným přísunem vitaminů, stopových prvků a minerálů, probiotik a zdravý životní styl (správná výživa, otužování a pravidelný pohyb) jsou základní elementy, pro předcházení jak nachlazení, tak chřipky. Při léčbě u obou onemocnění je nutné dbát na dostatečný příjem tekutin.

Jak účinně snížit teplotu

Zvýšenou teplotu dokáže snížit řada látek. Patří sem především nejdéle známá a používaná kyselina acetylsalicylová, kterou obsahuje originál Aspirin, nebo v Čechách nejvíce známé cenově výhodnější generikum Acylpyrin. Kyselina acetylsalicylová působí nejen proti horečce, ale i proti bolesti a proti zánětům. Pro urychlení účinku a vyšší podporu imunitního systému je možné využít alternativní formu šumivé tablety Acylpyrin + C (s přidaným vitaminem C), kdy je urychlen nejen účinek, ale také podpořen imunitní systém díky přítomnosti vitaminu C. Kyselina acetylsalicylová navíc oproti paracetamolu působí protizánětlivě a podporuje tak regeneraci organismu.

Čtěte také:

Reklama