Zvláště, pokud si během dovolené, třeba jen na vlastní zahradě, neodpustíme naše klasické grilování. To může přinést velmi nečekané potíže v těle.

Příčiny průjmu mohou být různé, tedy i takzvaně tuzemské. I doma nás totiž mohou přepadnout bakterie a paraziti. A kde se v našich zeměpisných šířkách berou? Především v kontaminované vodě a v jídle. Špičkou v hierarchii problematických příčin je především maso pořádně naložené v ostrém koření. To dokáže s naším tělem pravé zázraky – průjmové samozřejmě,“ varuje MUDr. Marek Veinfurt z Gastroenterologické ambulance v Nemocnici Mariánské Lázně.

Někdy mohou průjem spustit také psychické stavy (třeba úzkost či stres právě z letního cestování a neznámého prostředí) a velmi často i požití velkého množství tekutin či alkoholu. Tyto potíže se objevují i jako vedlejší účinek léků.

Akutní průjem není onemocnění, je to většinou příznak zánětu sliznice žaludku či střev způsobený nejčastěji infekcí viry nebo bakteriemi. Těmi projde velké množství tekutin – denně 7 až 10 litrů vody. Běžně se 98 % těchto tekutin vstřebá. Při průjmu je ale tato funkce narušena, protože viry nebo bakterie překonají střevní mikroflóru (to jsou bakterie, které běžně žijí ve střevech a prospívají našemu tělu), přilnou k buňkám střevní sliznice a způsobí zánět. Vlivem těchto změn dojde k narušení střevního povrchu a viry nebo bakterie mají otevřenou cestu do krve. Tělo se samozřejmě brání. Zjednodušeně řečeno - snaží se nepřátelské mikroby vyplavit. Průjem je vlastně obranný mechanismus našeho organismu proti nepřátelským mikrobům.

Pokud vodnatý průjem trvá déle než tři dny, doprovází jej horečka nebo dokonce ve stolici najdeme krev, měli bychom ihned vyhledat lékaře.

Kromě akutního průjmu se ještě setkáváme s průjmem chronickým. Ten trvá nejčastěji 14 dní i více a bývá vedle infekcí způsobován například potravinovými alergiemi nebo chronickými střevními záněty.

A jak se chovat, aby nám průjem nezkazil dovolenou, pokud se letos vydáme do dalekých krajů?

 • Používání balené vody jak na pití, tak i na omývání ovoce či čištění zubů.
 • Pozor na led v chlazených nápojích. Nikdy nevíte, odkud obsluha v restauraci vodu brala.
 • Jíst pouze oloupané ovoce omyté nezávadnou vodou.
 • Nejíst syrovou zeleninu a odpustit si zmrzlinu.
 • Nedotýkat se ručníků na společných toaletách.
 • Pečlivě si umývat ruce (pokud není k dispozici voda, radí se používat antibakteriální gel).
 • Vyhýbat se tepelně nezpracovaným potravinám, především masu v syrovém stavu.
 • Vyvarovat se kontaktu s volně se pohybujícími zvířaty.

Pamatujte si tedy šest „O“-obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit!

A pokud už k nešťastné střevní události dojde a my bychom si i tak něco na zub dali? Řešení je poměrně snadné. Vsaďte na lehká jídla a hodně tekutin:

 • Pijte dostatek tekutin
  Průjem může způsobit dehydrataci. Mírná dehydratace je běžná. Snadno ji ale můžeme předejít pitím dostatečného množství tekutin.
 • Jezte jako obvykle
  I když se nemusíte cítit dobře, je důležité, abyste se pokusili jíst v menších porcích a lehká jídla.
 • Vyhněte se nápojům obsahujícím hodně cukru
  Kolové a další šumivé nápoje mohou někdy průběh průjmu zhoršit.
 • Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům
  Rozhodně není vhodné sahat po smažených jídlech nebo majonéze a živočišných tucích.

K naší cti slouží fakt, že si Češi obstarávají přípravky proti průjmu zhruba jednou až dvakrát ročně. A každý druhý je nakupuje raději preventivně do zásoby. Pro 93 % lidí je nejdůležitější, aby léky rychle zastavily průjem, aby ulevily od bolestí břicha a aby pomohly obnovit fyziologické složení střevního mikrobiomu. Takový je například zdravotnický prostředek Tasectan DUO, který působí také jako prevence.

Proč zvolit Tasectan DUO?

 • Rychle vyřeší akutní průjem a přírodní cestou šetrně obnovuje funkci střev
 • Potlačuje příznaky provázející průjem, jako jsou bolest břicha a křeče
 • Působí na všechny typy průjmu bez ohledu na jejich příčinu
 • Existuje ve 2 formách: tablety pro dospělé, sáčky mohou děti od narození

Tasectan DUO je zdravotnický prostředek. Pečlivě čtěte návod na použití.

Více informací najdete na stránkách:


Čtěte také:

Reklama