cl.jpg
Foto: Shutterstock

Do koncentračního tábora Osvětim-Březinka byla Lily Ebert poslána spolu s matkou, bratrem a třemi mladšími sestrami, když jí bylo dvacet let. Matka, jeden bratr a jedna sestra byli okamžitě po příjezdu posláni do plynových komor. Lily a její další dvě sestry byly vybrány na práci v táboře. Po čtyřech měsících v Osvětimi je čekal převoz do muniční továrny v Lipsku, kde pracovaly až do osvobození v roce 1945. V té době si Lily Ebert řekla, že bude lidem vykládat, co se za zdmi koncentračního tábora dělo, aby na to nikdy nebylo zapomenuto.

cl2.jpg
Foto: Profimedia

„V první vteřině jsem si myslela, že jsem dorazila do pekla,“ zavzpomínala žena v jednom ze svých videí na příjezd do tábora. Popsala také zápach spalovaných těl apod. V dalším videu ukázala také číslo A-10572, které jí nacisté vytetovali na předloktí.

V roce 2021 se Lily Ebert stala hvězdou TikToku a se správou účtu na této sociální síti jí pomáhá osmnáctiletý pravnuk Dov Forman. Během roku společně vytvořili skoro čtyři stovky videí, v nichž žena vzpomíná na druhou světovou válku a holocaust a odpovídá na otázky sledujících. Vede tak otevřenou kampaň proti všem popíračům holocaustu a proti narůstajícím antisemitistickým náladám ve společnosti. 

V loňském roce vydala Lily Ebert také knihu Lily´s Promise: How I Survived Auschwitz and Found the Strength to Live o svých zážitcích. Předmluvu k ní napsal britský princ Charles.

Zdroje: CBS, Washingtonpost, TikTok, Wikipedia

Reklama