Existují určitá pravidla, kterých by se měl portrétní fotograf držet, aby výsledek byl co největší radostí pro něj i člověka před objektivem. Tato disciplína je specifická tím, že nejde jen o práci s fotoaparátem, ale také s modelkou či modelem. Velkou roli proto hraje také psychologie a schopnost najít si k portrétovanému svoji cestu. O tom všem ví své i fotografka Lucie Vysloužilová, lektorka školy fotografie.
 
Ať už fotíte portréty svých přátel nebo jste byli pověřeni nafotit celou rodinu, fotíte v parku nebo máte k dispozici studio, tyto rady se vám budou hodit při cestě ke kvalitní portrétní fotografii. 
 
1) Pozadí

Vždy nejprve přemýšlejte o pozadí, protože to je asi jediná věc, se kterou pak při samotném focení nebudete mít možnost nijak výrazně manipulovat. Nemělo by odvádět pozornost od objektu, vhodná je tedy hladká zeď, tmavě zelené listí a podobně. Hlavně jednoduchost, bez výrazných linií nebo vzorů. Není nic horšího než sloup nebo větev, která vypadá, jako kdyby vyrůstala z hlavy objektu.
Pokud fotografujete někoho proti jasnému pozadí, můžete skončit se siluetou na snímku. Důvodem je jas pozadí, který způsobí podexponování objektu fotoaparátem, takže objekt vyjde tmavý. Abyste tento problém překonali, můžete vyklopit vestavěný blesk fotoaparátu.
Případně použijte korekci expozice, kterou jsou vybaveny všechny moderní zrcadlovky. Přeexponováním objektu otevřením clony o jedno či dvě clonová čísla nebo stejným prodloužením času závěrky dosáhnete bez použití blesku správné expozice objektu na jasném pozadí. Pokud výsledky stále nejsou dobré, vyzkoušejte jiné pozadí: přednostně takové, které je tmavší než objekt.
Mějte na paměti, že obsahem snímku je váš objekt, proto nefoťte celé jeho okolí. Přibližte se fyzicky k objektu nebo použijte teleobjektiv, “přizoomujte” si a izolujte objekt na jednoduchém pozadí.
 
2) Vzhled objektu

Věnujte velkou pozornost stylingu vašeho objektu, tedy oblečení, účesu, případně líčení. Pro portréty jsou vhodné jednolité barvy – zejména proto, že neruší. Jasné vzory nefungují: přitahují pozornost na sebe a odvádějí pozornost od tváře. Stylizace může být atraktivní, ale zároveň existuje velmi tenká hranice mezi tím, co je ještě zajímavé a co už nevkusně výrazné. Pro začátek se držte jednoduchosti a přirozenosti a postupně můžete začít experimentovat.
 
3) Výběr objektivu – zn. portrétní
Portrétní objektivy se vyznačují dobrou světelností a často se jedná o pevná skla. Portrétní objektiv totiž dokáže zachytit portrétovanou osobu tak, jak jsme zvyklí ji vnímat svým zrakem. Pokud byste fotili širším objektivem, tedy i  z kratší vzdálenosti, docházelo by k perspektivnímu zkreslení, které obličej deformuje. Portrétní objektiv umožňuje právě onen dostatečný odstup. Začínající fotograf potřebuje k dobrému portrétu samozřejmě chuť fotit, kvalitní zrcadlovku, protože skýtá neomezené možnosti a portrétní objektivy. Jedním z fotoaparátů, který vám usnadní při focení práci může být Nikon D500. Co se týče objektivů, doporučují se pro DX fotoaparáty, což třeba právě D500 je, objektivy od 50 mm dále – může to být klidně objektiv za 6 až 7 tisíc korun, jako je třeba Nikkor 50mm f/1.4. Nepotřebujete objektiv za padesát tisíc, abyste dosáhli skvělých výsledků. Opět se ale nemusíte trápit čísly, prostě se ptejte po portrétních objektivech, ať už u prodejce, nebo při googlování na internetu.
 
4) Úhel pohledu a kompozice

Pokud nepořizujete snímky zločinců pro místní policejní oddělení, nefotografujte objekt přímo z čelního pohledu. Nechte objekt, aby se natočil tělem trochu do úhlu (zhruba 45° směrem od vás) a otočil hlavu zpět tváří k vám. Tato póza působí příznivěji a osoby rovněž vypadají štíhlejší.
Stejně tak jako u všech druhů fotografie, i zde platí, že čím kreativnější tím lepší. I tak ale existuje pár jednoduchých pravidel, kterých je vhodné se držet. Pravidlo třetin a zlatý řez je základ. Obličej v hledáčku umístěte tak, aby ideálně zaplnil horní třetinu snímku a neměl tak zbytečně moc prázdného místa nad sebou. Pokud se objekt nedívá přímo do objektivu, zanechte prostor ve směru jeho pohledu, nikoliv naopak. Také umístění očí v horní třetině snímku je vizuálně přitažlivější. Pohledy zblízka jsou také pro diváka atraktivní. Kreativitě se ale meze nekladou a tvořivým lidem může dodržování klasických pravidel připadat jako klišé. Zde pak platí jediné: foťte a své výtvory ukazujte objektu i nezávislým pozorovatelům a vyhodnocujte jejich reakce. 
 
5) Expozice

Automatické nastavení fotoaparátu může být příjemným usnadněním, ale jedině s manuálním nastavením můžete dosáhnout té správné expozice. V případě portrétů se totiž u automatického nastavení fotoaparát často nechá zmást světlými tóny v obličeji a celou fotografii pak podexponuje.
Nemusíte se ale trápit s nastavování zcela všech parametrů. Zvolte režim priority clony (označen A), kterou je dobré nastavit co nejmenší – v rozmezí 2.8 až klasických 5.6 podle možností vašeho objektivu, aby byla dobře zachycena hloubka ostrosti. Zrcadlovka si pak v návaznosti na clonu sama zvolí nejvhodnější čas závěrky. Chcete-li však pracovat plně manuálně, nad rychlostí závěrky je potřeba přemýšlet v souvislosti s použitým objektivem, respektive jeho ohniskovou vzdáleností. Platí zde ale jedno obecné pravidlo, že rychlost závěrky při fotografování portrétů by neměla být nižší než 1/60s.  
 
Zdroj fotografií: Lucie Vysloužilová – D500, objektiv 50 mm f/1.4

Pokud se chcete zlepšit své dovednosti ve fotografování, chceme vám doporučit skvělé kurzy, které probíhají po celé ČR. Navštivte www.nikonskola.cz a vyberte si kurz, který vás zajímá. Máme s nimi dobrou zkušenost.
 

Reklama