6284b366e1e44obrazek.jpg

Jak to všechno začalo…

6284b3da0491fobrazek.jpgDřevěné hračky byly úspěšné a známé svou kvalitou. Ole Kirk Kristiansen se ale rozhodl posunout výrobu dál, zakoupil i lis na výrobu plastů a začal experimentovat s novým materiálem. První plastové kostky začala továrna v Billundu vyrábět v roce 1949. Svou současnou podobu získaly kostky LEGO o 11 let později, kdy si syn zakladatele Godtfred Kirk Kristiansen nechal patentovat malou kostku se dvěma řadami po čtyřech výstupcích na horní stěně a třemi trubičkami uvnitř, které byly tajemstvím, proč kostky do sebe zapadaly lépe než u kterékoli jiné stavebnice.

…a jak to pokračuje o 90 let později
Do dnešního dne se vyrobilo kolem 600 miliard kostiček, každoročně jich vzniká kolem 36 miliard ročně, v průměru asi 1 140 kostiček každou sekundu. Nejvíc z nich dává vzniknout modelu Mapa světa s počtem 11695 kostiček. Kostičky LEGO nesou i výraznou českou stopu, v Kladně sídlí jeden z pěti výrobních závodů, který se specializuje na potisk a dekorování minifigurek. Přímo v Billundu pak navrhuje stavebnice řady LEGO Technic jediný český designér LEGO. Bývalý učitel Milan Reindl je podepsaný pod modely aut i letadel.

6284b5181fb61obrazek.jpg

Pořad plný kreativních výzev a hbitých prstů
Inspiraci ke kreativnímu tvoření s kostkami LEGO nabídne od června LEGO® Masters, unikátní show, v níž se spolu utkají fanoušci nejslavnějších kostiček světa. Ta přichází na TV Nova k letošnímu výročí poprvé do České republiky. V show porovná své síly a důvtip 6 dvoučlenných týmů z ČR i Slovenska.

lege.jpg

Ty budou muset zapojit svůj tvůrčí duch, originální přístup, kreativitu, ale i rychlost, a to vše v boji o titul nejtalentovanějšího amatérského stavitele LEGO® v České republice a na Slovensku. K dispozici budou mít obrovskou zásobu slavných kostiček a jejich úkolem bude vytvořit podle konkrétní výzvy takové dílo, které ohromí přítomnou porotu. Nedostanou ale žádný návod, proto bude třeba se plně soustředit, vše pečlivě plánovat a kreativně stvořit. Pouze autory těch nejlepších, technologicky nejvyspělejších a originálních kreací posune porota do dalšího kola. Nakonec to ale bude jen jeden pár, který získá prestižní titul LEGO® Masters. Diváci se také mohou těšit na celou řadu známých milovníků kostek LEGO, kteří se v pořadu objeví.

LEGO® Masters Akademie pro ty, kteří se chtějí stát mistry

6284b2385467cobrazek.jpg
Zlepšit své stavitelské schopnosti i začít s kostičkami LEGO pomůže seriál LEGO® Masters Akademie, který je ke zhlédnutí na stránkách soutěže www.LEGOMastersSoutez.cz. V něm si zájemci pod vedením zkušeného stavitele postaví celou řadu základních modelů, od domku po květinu, a zároveň zjistí, jak mezi sebou kombinovat i zdánlivě nekombinovatelné typy kostek LEGO.

6284b2a518a2eobrazek.jpg

Více ispirace najdete na stránkách www.legomasterssoutez.cz
6284b1a6f0f05obrazek.jpg