Nejvíce studentů si vydělává za barem či jako prodavači. Vyplývá to z průzkumu Instant Research společnosti Decathlon, která v Čechách zaměstnává 514 studentů.

Studenti si hledají práci, která je bude bavit

Studenti si přivydělávají nejčastěji na brigádách, nějakou má 7 z 10 dotázaných. Zatímco mezi muži převládají příležitostné přivýdělky, téměř polovina studentek má brigádu pravidelnou. Přes 11 % studentů dokonce zvládá během školy pracovat na hlavní pracovní poměr. Nejčastěji si práci vybírají podle platu, důležitá je pro ně ale i časová flexibilita a blízkost škole či domovu.
„Čtyřicet procent studentů si zaměstnání nebo brigádu vybírá i podle atmosféry a kolektivu či toho, zda je bude práce bavit. Chtějí tedy dělat něco, k čemu mají blízko či čemu se věnují i ve svém volném čase,“ komentuje Jakub Major, Recruitment Leader společnosti Decathlon, která dlouhodobě hledá zaměstnance především mezi aktivními sportovci. Všechny přitom zaměstnává na hlavní pracovní poměr zkrácený na daný počet hodin. Studenti mají díky tomu nárok třeba na dovolenou nebo nemocenskou.

Finanční krize dopadá i na studenty, budou potřebovat o 10 % víc peněz

Studenti si na měsíc vystačí v průměru s 8 566 Kč měsíčně, do deseti tisíc stačí 7 z 10 respondentů. A to i kvůli tomu, že řada z nich bydlí stále u rodičů a neplatí tak nájem. Přesto však přes 85 % z nich očekává, že budou kvůli inflaci a rostoucím cenám energií potřebovat více peněz než před rokem. Dvě třetiny studentů si myslí, že jim měsíční náklady vzrostou nejméně o desetinu.

63286ef9b95fcobrazek.jpg

I proto studenti očekávají za svoji práci čím dál vyšší ohodnocení. V průměru požadují nejméně 177 Kč na hodinu, přičemž studenti mají nároky o 12 korun vyšší než studentky. Pokud by za takovou částku pracovali 160 hodin měsíčně, přiblížili by se hrubé mediánové mzdě, která je v ČR aktuálně 31 923 Kč.

„Pro studenty je při výběru práce kromě platu důležitý také osobní a kariérní rozvoj. Vnímají totiž brigády jako možnost získat zkušenosti, které se jim budou hodit v dalším životě. Atraktivní jsou pro ně proto i brigády u zaměstnavatelů, kteří umožňují po ukončení studií přejít na hlavní pracovní poměr. U nás je to dokonce ještě jednodušší, protože si zkrátka jen stávající HPP rozšíří na plný úvazek. Ročně to tak v Decathlonu udělá 120 zaměstnanců,“ dodává Daniela Králíčková ze společnosti Decathlon.

Atraktivní je mezi studenty odměňování dle reálně odvedené práce, nikoliv hodinová sazba. Třetinu z nich by přesvědčila také zaměstnanecká sleva.

Polovina studentů hledá práci, studentky by bez ní nevyšly

Jaký chtějí studenti plat?

Průměrně očekávají studenti 177 Kč na hodinu

  • Muži požadují nejméně 186 Kč
  • Ženy 174 Kč
Studentům stačí na měsíc 8 303 Kč, studentky potřebují 8 772 Kč
  • Studentům by tak stačilo pracovat 45 hodin měsíčně, studentkám přes 50 hodin
Při práci 160 hodin měsíčně by si studenti vydělali v průměru 28 320 Kč, tedy 89 % mediánové hrubé mzdy
  • Muži by si vydělali 29 760 Kč, ženy 27 840 Kč

Aktuálně hledá přivýdělek 52 % studentů, nejčastěji shání příležitostnou brigádu. Největší zájem mají o práci v IT nebo administrativě. Vydělávat si musí i proto, že méně než polovina dostává kapesné, a to navíc nejčastěji do 5 000 Kč měsíčně. Zajímavé je, že finanční krize v tomto ohledu jinak ovlivnila muže než ženy. Zatímco studentům rodiče za poslední rok příspěvek častěji zvýšili, studentkám naopak spíše ubírali.

I proto třetina studentek uvádí, že by bez práce či brigády finančně nevystačila. Naopak studenti mužského pohlaví si nejčastěji přivydělávají kvůli tomu, aby měli více peněz na koníčky a volný čas. Téměř čtvrtina dotázaných také uvádí, že pracuje hlavně kvůli větší nezávislosti na rodičích.

„Ať už si studenti vydělávají na cestování, nebo potřebují mít na nájem, brigády pro ně mohou mít vedle peněz i další přínos. Vyzkouší si práci v kolektivu nebo kontakt s cizími lidmi, navíc mohou získat i spoustu nových dovedností. To se jim může hodit v dalším zaměstnání nebo i při hledání práce. Navíc se může stát, že s nimi bude zaměstnavatel spokojen a nabídne jim, aby u něj zůstali i po skončení školy. Tento model je u zaměstnavatelů velmi oblíbený a my v Decathlonu s ním máme výborné zkušenosti,“ uzavírá Zuzana Novotná, expertka pro nábor společnosti Decathon.

Jak pracují studenti?

63286f0da651cobrazek.jpg
Vlevo nejčastější aktuální brigády a zaměstnání, vpravo obor, ve kterém aktuálně hledají práci