Asi i proto každý dospělý Čech v průměru dluží něco přes 300 tisíc korun. Nepředstavujte si ale zhýralý národ s lahví od šampaňského v jedné ruce a s pudlíkem s diamantovým obojkem ve druhé. Většina půjček je překvapivě rozumná.

Dluh hodný, zlý a ošklivý

Pozor: hranice mezi rozumnou půjčkou a totálním šílenstvím je tenká.

1. Splaťte a ještě si užívejte
Týden po dovolené se vznášíte v obláčku zenového klidu, ještě měsíc se cítíte plná energie a dva měsíce září vaše kůže tmavým bronzem… Ale po čtvrt roce je všechno pryč a vás čeká další rok splácení půjčky, za kterou jste vycestovala.

Pokud si tedy musíte půjčit, půjčte si na něco, z čeho budete mít dlouhodobý užitek a co pro život skutečně potřebujete (pračka, postel, počítač na práci).

62fe2b4cb959fobrazek.png
Z dovolené byste si měla odnést něco jiného než dluhy.

2. Pozor na přebytky
Potřebujete novou kuchyňskou linku – to je rozumný výdaj za 150 000 Kč. I když vám ale banka nabídne půjčku 200 000 Kč a vy si říkáte, že peníze navíc rozhodně užijete, půjčte si právě jenom na svůj původní záměr. Jakýkoli přebytek totiž utratíte za věci, které byste si jinak nepořídila.

3. Nedlužte na dřeň
Ujistěte se nejen o tom, že si splátky dluhu můžete dovolit, ale že máte i rezervu. V příštích měsících se vám určitě sejdou některé nečekané výdaje.

4. Rodinu a přátele vynechte
Pozor na půjčky od příbuzných a kamarádů. Takový dluh totiž často rozvrací vztahy. I v případě, že budete platit pravidelně a řádně, může se dostat do těžké situace váš příbuzný nebo kamarád a požádat vás o okamžité splacení celé částky. Takové okamžiky je těžké ustát v přátelské atmosféře.

Na co si (rozhodně) nepůjčovat

1. Netopte se v luxusu na dluh
Krabice kubánských doutníků, sako od Gucciho, iPhone 13 nebo herní konzole – skvělé věci, když na ně máte našetřeno, ale rozhodně je nekupujte na dluh.

62fe2b6c9032dobrazek.png
Luxus: Dobrý sluha a zlý pán. Neměňte ho za budoucí splátky.

2. Věci s krátkodobou hodnotou
Ať už jde o zájezd na Bahamy nebo sportovní auto, které budete muset vyměnit mnohem dřív než ho splatíte, radši od toho dejte ruce pryč.

3. Vánoce
Vánoce bývají dobou velkého zadlužování. Nekupujte dárky na úvěr a raději děti postavte před realističtější očekávání.

4. Spotřebiče
Některé spotřebiče mohou být velmi užitečné. Zamyslete se ale nad tím, jestli když si třeba na novou televizi nedokážete našetřit, dokážete ji pak splácet.

Rozumné půjčky se vyplatí

A jsou tedy nějaké půjčky rozumné? Mohou být!

1. Zlepšete svoje bydlení
Půjčky na bydlení tvoří největší objem půjček Čechů. A je to dobře, investovat do bydlení může být totiž rozumné. Ať už si bydlení pořizujete, nebo ho rekonstruujete, vaše pozdější úspory plynou z nájmu nebo třeba z ceny za energie, když dům nově zateplíte nebo vyměníte okna.

62fe2b8ce717dobrazek.png
Zlepšete svoje bydlení a zlepšíte svůj život. Hodnotnější nemovitost vám navíc zůstane.

2. Investujte, ale s citem
Koupit si na dluh dva tři bitcoiny je rozhodně mizerný nápad, ale vzít si podnikatelskou půjčku a investovat do svého zaměstnání je něco jiného. Ujistěte se ovšem, že si splátky můžete dovolit, a nepouštějte se na dluh do riskantních podniků.

3. Konsolidujte své dluhy
Tím určitě nechceme říct, abyste vytloukala klín klínem. Pokud ale máte v běhu pár menších půjček, může být výhodné je tzv. konsolidovat. Jinými slovy – vezmete si jednu větší půjčku s výhodnějšími podmínkami, ze které splatíte zbývající půjčky. Výsledkem by vždy měla být úspora nákladů a menší splátky. Pokud si nejste jistá smluvními pokutami za předčasné splacení a neorientujete se příliš dobře na trhu s úvěry, určitě se poraďte s finančním poradcem.

4. Naučte se, co potřebujete
Investice do vzdělání může být rozumná i nerozumná. Pokud se živíte jako asistentka a neplánujete velkou kariérní změnu, zapomeňte na kurz pletení košíků – alespoň na dluh. Nebojte se ale zafinancovat z půjčky vzdělání, které odpovídá vaším každodenním výzvám.

62fe2bab65816obrazek.png
Vzdělávejte se tak, abyste zvyšovala svoje vyhlídky na lepší práci a plat. Tak se vám investice vrátí.

5. Udržte počet aut pod kontrolou
Půjčit si na první auto v domácnosti může věci zjednodušit, zvlášť pokud bydlíte na vesnici a potřebujete dojíždět do práce nebo vozit děti do školy. Počítejte ale s tím, že s výdajem na auto se dostaví další na jeho údržbu a provoz. A druhé nebo třetí auto v rodině asi nebude tak urgentní, abyste se kvůli tomu měla zadlužovat.

Není půjčka jako půjčka

Kromě toho, že si můžete půjčit na spoustu různých věcí, můžete si vzít i různé typy půjček. Mají různé podmínky i různé ceny, takže byste si měla být jistá, že jste si vybrala správně.

Pokud se v půjčkách nevyznáte, nemiřte do první banky, spořitelny a už vůbec bezhlavě nepřečerpávejte svoji kreditku. Obraťte se na finančního poradce FinGO, který vás možnostmi v půjčkách provede.

 62fe2bbbb9371obrazek.png

Reklama