shutterstock-1445828294.jpg

Foto: Shutterstock

Toulcovka

NASA zjistila, že toulcovka neboli lopatkovec je jednou z nejúčinnějších rostlin při filtrování škodlivých toxinů a znečišťujících látek ze vzduchu. Přidáním jedné této rosltinky do vašeho domova můžete dosáhnout snížení toxických chemikálií v domácnosti a eliminovat spory plísní, které mohou způsobit podráždění očí, krku či pokožky.

shutterstock-1371881831.jpg

Foto: Shutterstock

Aloe Vera

Aloe Vera má protizánětlivé a čisticí vlastnosti, proto je velmi oblíbenou rostlinou léčivkou.  Navíc pomáhá odstraňovat škodlivé chemikálie ze vzduchu a může pomoci snížit stres a úzkost. Mimo to je tato rostlina krásným doplňkem do interiéru.

shutterstock-1563781327.jpg
 
Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk může pomoci zlepšit vnitřní ovzduší absorpcí toxických polutantů přenášených vzduchem, které ovlivňují spánek, náladu a hladinu energie. Je ideální pro začínající zahradníky, kteří se trápí tím, že jim mnoho rostlin umírá. Tchýnin jazyk má rád suchou půdu.

shutterstock-1783868969.jpg

Foto: Shutterstock

Levandule

Levandule je v používána v mnoha výrobcích, od sprejů na lůžkoviny až po pěnu do koupel, takže není divu, že má uklidňující vlastnosti i jako živá rostlina. Rostlinný olej, který se často používá k uklidnění rozrušených dětí, se běžně předepisuje jako pomoc při léčbě úzkosti a deprese. Její vůně pomáhá snižovat stres, úzkost a možná i mírnou bolest. Pokud nemáte venkovní prostor, kde ji můžete pěstovat, klidně si ji doneste domů v květináči.

shutterstock-1506370892.jpgFoto: Shutterstock

Rozmarýn

Není to jen skvělá bylinka na vaření, ale dokáže také snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi. Výzkumy naznačují, že aroma rozmarýnu může zlepšit kognitivní funkce, což může pomoci ke snížení úzkosti.

shutterstock-1869422851.jpgFoto: Shutterstock

Jasmín

Vůně jasmínu má terapeutické vlastnosti. Jasmín je známý tím, že pomáhá ulevit tělu od úzkosti a je vynikající proti nespavosti. Podle různých studií jej lze použít při léčbě deprese. Můžeme ho užívat v čaji nebo zakoupit jako organický olej.

shutterstock-292659125.jpgFoto: Shutterstock

Břečťan popínavý

Břečťan popínavý dokáže ve vaší domácnosti odstranit škodlivé toxiny ze vzduchu a je obzvláště užitečný pro osoby trpící alergiemi nebo astmatem. Díky tomu, že čistí vzduch, také přispívají k dobrému spánku.

shutterstock-1302935962.jpgFoto: Shutterstock

Chryzantéma

Dokonce i chryzantéma zlepšuje kvalitu ovzduší a podle výzkumů zlepšuje krátkodobou paměť a celkovou náladu. Dokáže také zahánět úzkost a starosti. Budete se díky její přítomnosti cítit tedy méně depresivně, ustaraně a rozrušeně. Chryzantémový čaj dokáže uvolnit naše tělo a zrychlit metabolismus.

shutterstock-155925398.jpgFoto: Shutterstock

Máta peprná

Bylo zjištěno, že máta peprná snižuje frustraci a také zvyšuje bdělost. Mentol, který se v rostlině nachází, je běžně obsažen v mnoha výrobcích do koupele, protože pomáhá uvolnit svaly. Měli jste stresující den? Proč si nenasekat trochu čerstvé máty do teplé tekoucí vody?
 shutterstock-1923707693.jpgFoto: Shutterstock
 

Zdroj: Delamere Health, House Beautiful, Country Living, Solar Mental Helth, Hello! 

Reklama