Beroun má ve znaku medvěda, protéká jím romantická řeka Berounka a nachází se na křižovatce mnoha úžasných cyklotras mezi dvěma malebnými chráněnými oblastmi – Křivoklátskem a Českým Krasem. To je již dost důvodů vzít děti právě sem a vydat se na kole proti toku řeky k zámku Nižbor a na cestě zpět objet dominantu okolí – hustě zalesněný kopec Děd. Výlet se vám bude líbit, trasu, která má 23 km, zvládnou i děti.

Městská hora je výraznou dominantou v samém centru Berouna, a navíc ve svém parku skrývá netradiční odměnu po skončení výletu – filmové medvědí hvězdy Jakuba a Matěje, které děti znají z Chaloupkova večerníčku. Z nedaleké rozhledny přehlédnete krajinu dvou řek – Berounky a Litavky, a navíc je zde pro děti i krásné hřiště. Nechte si ovšem tento bonus na konec výletu, bude se vám hodit. Trasa podél Berounky je mírně zvlněná a střídá se zde asfalt se zpevněným lesním povrchem, ale vždy nabízející zajímavé pohledy na jednu z našich nejoblíbenějších vodáckých řek. Hlasité ahóóój se tak během letních měsíců ozývá každou chvíli. Vítanou zastávkou pro nejmenší jsou koňské obory u vesnice Stradonice.

Nižbor

Značená cyklostezka Po stopách českých králů končí přímo pod zámkem v Nižboru, ale současně je to i místo, kde lze s dětmi strávit spoustu času. Krásná bikrosová trať je výzvou pro celou rodinu, stejně jako koupání v chladivém toku Berounky. Návrat stejnou cestou zpět se nabízí u těch z vás, kteří si netroufáte na delší a těžší profil, případně jste limitováni časem. U všech ostatních doporučuji výšlap k zámku Nižbor, který vás sice prověří, ale nabídne krásný pohled na celé údolí řeky a také možnost prohlídky opravených exteriérů i zajímavých interiérů. Budova je také sídlem informačního centra keltské kultury, neboť se nacházíte v oblasti nejvýznamnějšího keltského oppida v Čechách, jež bylo posazeno na nedaleký vrch Hradiště u Stradonic. Nižbor je také známý sklárnou Rückl Crystal, kde se vyrábí světoznámý ruční olovnatý křišťál.
Návrat kolem Děda


Na zpáteční cestě do Berouna budete projíždět zvlněnou krajinou Křivoklátska, která je lahodná pro oči, ale namáhavá pro nohy. Krásné výhledy na údolí Berounky a na úvodní část dnešního výletu se nabízí od vesnice Zdejcina. Jakmile se dostanete do stinných lesů pod vrchem Děd, tak už před vámi bude jen dlouhý sjezd do Berouna. Zasloužená je následně pro děti návštěva již zmiňovaného parku na Městské hoře, kde si mohou dát výborné palačinky a pozorovat dvojici známých medvědů.
 
Detaily trasy:

  • Start a cíl: Beroun – Městská hora
  • Charakteristika trasy: středně těžká (varianta Nižbor velmi lehká), kombinace vedlejších komunikací a zpevněných lesních cest
  • Doporučený typ kola: MTB, krosové
  • Doporučená přeprava dětí: dětský vozík s odpružením, sedačka, dětské kolo
  • Turistické zajímavosti: sklárna v Nižboru (www.ruckl.cz), zámek Nižbor (www.celticeurope.cz), bikrosová dráha v Nižboru, park Městská hora (medvědárium, rozhledna, dětské hřiště)
  • Doporučená mapa: SHOCart 1:60 000 č. 124, Karlštejnsko, Křivoklátsko; Kartografie Praha 1:70 000 č. 122, Karlštejnsko, Křivoklátsko, Slapy
  • Občerstvení: občerstvení u cyklostezky (Nižbor), restaurace Zástavka Nižbor, restaurace U Lípy (Nižbor), Beroun
  • Webové stránky: www.obecnizbor.cz, www.nizbor.comwww.mesto-beroun.cz
  • Doprava: vlakem – železniční zastávka Beroun autem – parkování v ulicích poblíž Městské hory

Více na https://www.rodinanakole.cz/beroun/

Pro své výlety můžete využít půjčovny kol ČD BIKE, které najdete v 91 stanicích ve všech 14 krajích včetně Prahy. V nabídce jsou kvalitní krosová, horská, dětská kola, ale také elektrokola a koloběžky. Rezervovat kola si můžete e-mailem, telefonicky, u některých půjčoven prostřednictvím webového formuláře. Možnosti jsou uvedeny vždy u jednotlivých půjčoven na www.cd.cz/cdbike.  Výpůjčka je velice jednoduchá: Potřebujete dva osobní průkazy, přičemž druhý může být např. slevový průkaz In Karta Českých drah, podepíšete smlouvu, zaplatíte vratnou kauci a poplatek za zapůjčení kola a můžete vyrazit na výlet. Možnost vrácení kola i v jiné stanici, než ve které byla vypůjčena, je jednou z největších výhod půjčoven ČD BIKE.

Náš článek:

Partnerem našeho seriálu článků s tipy na zajímavé cyklovýlety po ČR je www.ceskojede.cz.

Uložit

Uložit

Reklama