Z dat Eurostatu z roku 2020 vyplývá, že výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje tvoří u průměrného obyvatele České republiky 17,1 % všech výdajů na chod domácnosti. Tato situace je tak srovnatelná s průměrem Evropské unie, který je 16,4 %. Pro srovnání s největšími odchylkami – v Lucembursku je to 9,5 % celkových výdajů a v Rumunsku 26,4 %.

Při hlubší analýze lze konstatovat, že v zemích východní části Evropy jsou tyto výdaje vyšší než v zemích “západních”, byť se v posledních desetiletích tento rozdíl postupně zmenšuje. Je také důležité zmínit, že se nejedná o výdaje v absolutních číslech a tedy neplatí, že by obyvatelé východních zemí utráceli za potraviny více peněz než lidé v západních – jedná se pouze o vyšší procentuální podíl z celkových výdajů na domácnost. 

Český statistický úřad uvádí, že v roce 2021 byla průměrná roční útrata za potraviny a nealkoholické nápoje 32 990 Kč na osobu. V posledních třech letech však došlo v této oblasti ke značným fluktuacím, a to zejména v souvislosti s onemocněním covid-19, válkou či poměrně radikální inflací. Některé domácnosti se proto snaží ušetřit, mimo jiné, právě na potravinách.

shutterstock-2144658119.jpg
Foto: Shutterstock

1. Nejlepší restaurace? U vás doma

Stravování v restauracích je čas od času příjemnou změnou a příležitostí k poznávání nových chutí – musíte však počítat s tím, že kromě ceny samotných potravin si připlatíte i v rámci zajištění dalších provozních nákladů restaurace, což se při pravidelných návštěvách lehce nastřádá.

Snaha o ušetření rozhodně neznamená absolutní zákaz návštěv restaurací, stejné/podobné jídlo si však doma připravíte zpravidla levněji. Dalším benefitem je také vyšší míra kontroly nad obsahem jednotlivých surovin a jejich kvalitou.

2. Neplýtvejte potravinami

Navzdory rostoucím cenám potravin je plýtvání s nimi stále problémem – v Evropské unii skončí až 20 % celkové produkce potravin jako odpad, celosvětově je to dokonce až jedna třetina celkové produkce. V České republice se v roce 2021 zbytečně vyhodilo cca 50-80 kg potravin na osobu, přičemž hlavní podíl (53 %) na tomto plýtvání mají domácnosti.

V rámci omezení plýtvání je nezbytné naučit se rozlišovat potraviny s dlouhou a omezenou trvanlivostí, plánovat si jídelníček dopředu a nenechat se přesvědčit k nákupu produktů, které ve skutečnosti nepotřebujete. Skvělým pomocníkem je také reorganizace lednice po každém nákupu – potraviny, které v ní již máte déle přesuňte dopředu, aby byly zkonzumovány dříve, než ty nové.

3. Zaměřte se na základní ingredience

“Základní ingredience jako celozrnné obilné přílohy, ovesné vločky, těstoviny, brambory nebo luštěniny – to jsou potraviny, které mnoho nestojí, ale v jídelníčku udělají parádu mimo jiné i skrze obsah vlákniny a mikronutrientů. Přestože neposkytují všechny potřebné živiny, jsou skvělým a finančně nenáročným základem, který pak doplní o něco nákladnější potraviny, jako např. zdroje maso, mléčné výrobky, rostlinné oleje nebo ořechy,” doplňuje Tomáš Novotný z Aktin.

I u těchto potravin však lze efektivně ušetřit – např. ořechy kupujte ve skořápce, nebo ve formě ořechového másla, které je koncentrovaným zdrojem těchto zdraví nenasycených mastných kyselin. U ryb jsou pak levnější variantou konzervované výrobky, např. tuňák, či losos. Zde je však nezbytné sledovat složení, protože škála kvality těchto produktů je skutečně široká.

646f2065d364bblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

4. Jídlo si plánujte dopředu

Plánování jídelníčku vám ušetří nejen peníze, ale také čas. Pokud budete mít množství a typ jídel stanovený předem, budete moci nakoupit pouze suroviny potřebné pro tyto účely, a přípravou více porcí najednou se navíc můžete vyhnout kažení výrobků už týdny otevřených kdesi v zadním rohu lednice.

Předem namyšlený stravovací plán vám navíc každý den zajistí pestrou škálu všech potřebných živin a zabrání tomu, že na oběd ve spěchu sáhnete po nějaké chlazené bagetě, což bude (při pravidelné konzumaci) pravděpodobně bolet nejen vaši peněženku.

5. Když káva, tak jedině vlastní

Leckdo si bez kávy neumí představit den – zamysleli jste se však někdy nad tím, že kvalitní potravinu plnou živin při ceně 70–100 korun v dlani 3x obrátíte, zatímco za miniaturní šálek s kávou tuto částku vyplatíte bez mrknutí oka?

Při snaze o šetření se kávy rozhodně nemusíte vzdávat, lepší možností je však, z hlediska ekologického i ekonomického, vlastní termohrnek, do kterého si kávu připravíte doma. Z nepřeberných možností atraktivního designu si vyberou milovníci minimalismu i extravagance, a díky dostupnosti různých velikostí nebudou zklamaní konzumenti “latéček” ani klasického espressa. Peníze ušetřené za podíl na provozních nákladech kavárny raději investujte do kvalitních kávových zrn, které váš zážitek posunou ještě na vyšší úroveň.

FotoJet-18-.jpg
Coffeespot, 159 Kč / Aktin, 179 Kč / L´OR, 499 Kč / Coffeespot, 169 Kč

6. Máte doma mrazák? A mohla bych ho vidět?

Na mražené potraviny je často pohlíženo skrze prsty – pravdou však je, že z hlediska obsahu živin záleží, stejně jako u čerstvých potravin, na způsobu zpracování, době sklizně atd. Mražené ovoce a zelenina jsou zpravidla zakonzervovány v krátké době po sklizni, což znamená, že ztráta živin není vysoká. Tyto výrobky mají navíc dlouhou trvanlivost a doma je máte kdykoliv po ruce – stačí sáhnout do mrazáku.

U konzervovaných výrobků je potřeba si všímat složení nálevu, který může obsahovat např. vysoké množství soli, cukru nebo tuku. Je pak logické, že takovýto způsob zpracování zcela změní vlastnosti a výživovou hodnotu původní suroviny.

shutterstock-1918035908.jpg
Foto: Shutterstock

7. Sledujte slevy, ale nakupujte s rozmyslem

I vy si možná pamatujete, jak jste se babičce v dětství pošklebovali, že prochází leták místní jednoty a hledá v něm aktuální slevy. (A někteří jste se pak možná, stejně jako já, u této činnosti nachytali už záhy po dosažení 20 let.) Nakupování v akcích je bezpochyby skvělým způsobem, jak ušetřit – může se však jednat o dvousečnou zbraň.

Do zásoby se vyplatí nakoupit zejména potraviny s dlouhou trvanlivostí – obiloviny, luštěniny, ovesné vločky, mražené potraviny atd. U těch, které podléhají rychlé zkáze, se však nejprve ujistěte, že je skutečně využijete, protože v případě jejich zkažení plýtváte jak jídlem, tak i penězi. Pozor také na lákadla v podobě nejrůznějších akčních cukrovinek, tyčinek a sušenek. Čas od času samozřejmě neuškodí, ale pokud se snažíte šetřit, zrovna tyto potraviny jsou jedny z těch postradatelných.

8. Do obchodu jedině s plným žaludkem

Nákup je základem zdravého stravování, protože skladba jídelníčku a samotná příprava jídel se odvíjí vždy od toho, co máte doma k dispozici. Abyste si mohli nakoupit v klidu a nebýt “otroky” svého hladu, snažte se vyhýbat návštěvě obchodů ve chvíli, kdy už skoro šilháte hlady. Jakkoliv směšně to zní, vztah mezi pocity hladu při nakupování a výběrem nevhodných potravin je skutečně podpořen studiemi – namísto výživové kvality potravin se totiž budete řídit spíše bažením po konkrétních chuťových vjemech.

Co si z toho vzít?
Náklady na potraviny tvoří neopomenutelnou část celkových výdajů, při šetření v této oblasti je však důležité, aby nebyla ovlivněna kvalita potravin a celkové stravy, což by mohlo z dlouhodobého hlediska vést ke zdravotním komplikacím.

Namísto nákupu potravin nevalné kvality se raději zaměřte na plánování stravy, jídlo i kávu si připravujte zejména doma, neplýtvejte potravinami a vařte ze základních ingrediencí. Nehoňte se také slepě za kdejakou akcí či slevou, dejte šanci mraženým potravinám a nechoďte nakupovat hladoví – významně to totiž ovlivní váš výběr potravin.

Zdroj: eceuropa, český statistický úřad, odborník na zdravou výživu Tomáš Novotný z Aktin, mpo, studie o pocitu hladu a výběru potravin, Aktin

Reklama