64660b8aa6eebseznam.jpg
Foto: Shutterstock

  1. Meruňky pochází z Číny, ačkoliv se někdo může mylně domnívat, že z Evropy. Pěstovaly se už před 4 000 lety a Řekové jim říkali zlaté vejce slunce nebo zlatá jablka
  2. Už staří Číňani a Řekové věřili, že meruňky jsou lékem na plodnost. Není to sice potvrzeno žádnými studiemi, ale co když je to pravda?
  3. Je to výborný zdroj vitamínu C. Abyste pokryli denní dávku vitamínu C, stačí vám okolo pěti větších kusů. Vitamín C je zodpovědný za správně fungující imunitu, tvorbu bílých krvinek, zdravé zuby, ale i chrupavky a kosti.
  4. Z meruněk se vyrábí oblíbený meruňkový olej. Ten se přidává do kosmetiky. Krásně hydratuje, vyživuje a zklidňuje dokonce i citlivou pokožku.
  5. Jsou plné vitamínu A. Pro zdraví očí, kůže, ale i nehtů a vlasů si dopřejte tři meruňky denně a pokryjete tak denní dávku právě vitamínu A.
  6. Meruňky zařaďte i v dietě. Možná budete překvapení, ale ze 70-90 % jsou meruňky tvořeny pouze z vody, z toho důvodu jsou i málo kalorické.
  7. Meruňky jsou nesmírně zdravé. Pomáhají při zácpě, posilují kosti i srdce, fungují jako podpůrná léčba horečky, anémie a pomáhají s bolestí uší.
  8. Dejte si pozor na jádra meruněk, mohou být toxická. Obsahují totiž kyanogenního glykosid amygdalin, který se v zažívacím traktu mění na kyanovodík a ten je pro nás silně jedovatý. Pokud si budete hlídat množství a sníte maximálně tři jádra meruněk, je to v pořádku, větší množství už by mohlo být zdraví ohrožující.

Zdroj: Jímejinak, nzip, healthysd, Studie o zdraví meruněk

Reklama