shutterstock-556152868.jpg
Foto: Shutterstock

Volné náhrdelníky

V posledních několika sezónách byly hitem módních přehlídek především krátké robustní náhrdelníky. Nyní se ale znovu na výslunní vrací delší řetízky, které se dají perfektně vrstvit a osvěží váš outfit v jakémkoliv období. Můžete zvolit kousky s přívěsky i bez nich. Bát se nemusíte ani těch extra dlouhých.

FotoJet-7-.jpg
Miu Miu, Jil Sander, Laquan Smith / Foto: Profimedia

Manžetové náramky

Tento podzim je tu také místo pro robustní a výrazné manžetové náramky nebo hodně náramků navrstvených u sebe. Zkrátka v tomto ohledu bude platit čím více, tím lépe, čím větší, tím lepší. Vyzkoušet můžete i kombinaci různých druhů náramků. Pokud máte ale raději minimalističtější vzhled, postačí třeba silnější hladký zlatý náramek, který působí jednooduše, ale je sám o sobě dost výrazný.

FotoetJet-2-.jpg
Miu Miu, Jil Sander, Versace / Foto: Profimedia

Brože

Na špercích je krásné to, že je to jedna z mála věcí, která se může stát rodinným dědictvím – jako například snubní prsten nebo milovaná brož vaší babičky. Ale jen proto, že má šperk za sebou už nějakou historii, neznamená to, že musí působit staře. Důkazem tohoto sentimentu je návrat broží, které se objevily už na módních molech podzim/zima 2022. Ačkoliv možná nepatříte mezi jejich fanoušky, letos na podzim byste kolem nich neměly chodit obloukem. Dnešní brože jsou navíc na hony vzdálené tomu, co nosila vaše babička na nedělní bohoslužby.

Chockery

Další trend plný nostalgie, který bude letos na podzim v kurzu, jsou chockery neboli obojky. I když tento styl existuje po staletí, zůstal díky svému neustálému vývoji v průběhu historie vždycky aktuální. Existovaly sametové verze, které dominovaly 20. letům, gumové verze inspirované grungem, které dominovaly 90. letům, a nyní jsou tu aktuální verze, které se objevily i na přehlídkách. V letošních kolekcích najdeme krystaly, samet, řetízky i perly. Ovšem v moderním stylingu. Letos to ale není jen o nošení chockeru, jde i o to, jak ho nosíte. Zkuste chockery spárovat s nečekanými kousky nebo je vrstvit. Tento podzim je totiž všechno o vrstvení.

FotoJetasd.jpg
Versace, Miu Miu / Foto: Profimedia

Perly

Na podzim rozhodně nic nezkazíte ani s perlami. Jsou tu po generace a nikdy nevyjdou z módy. Perly přicházejí ve všech tvarech a barvách, dobře se dají kombinovat s jinými drahokamy, kovy a materiály a ve srovnání s drahými kameny jsou i celkem dostupné. Ať už je zvolíte v podobě náušnic, chockeru, náhrdelníku, prstenu, brože nebo ozdoby do vlasů, nešlápnete vedle. Jsou elegantní a váš outfit mohou rázem přenést o úroveň výš. Letos jsou navíc v módě i větší výraznější perly.

Křišťál

Drahokamy a křišťály zdobené šperky rozhodně nezapomínejte doma, pokud půjdete na večerní společenskou akci, ať už ve smart casual nebo black tie dress codu. Ale využít je můžete i během dne. Zkombinujte třpytivé náušnice s večerní róbou nebo vylaďte svůj denim jiskřivým náramkem či chokerem.

FotoJetsad.jpg
Jil Sander, Roberto Cavalli, Laquan Smith, Philosophy / Foto: Profimedia

Kruhové náušnice

Pokud jste investovaly do kvalitních kruhových náušnic, buďte si jisty, že tento klasický šperk bude v kurzu i během podzimu. Od robustních a elegantních verzí ve stříbrné a zlaté, až po zdobenější verze pro nejrůznější příležitosti.

Květinové šperky

A v neposlední řadě, i když je jaro aktuálně v nedohlednu, jsou hitem letošního podzimu květinové šperky. Kousky zdobené květinami mohou být mnohem univerzálnější, než byste čekaly. Mohou být součástí každého typu šperků. Objevit se mohou jako náušnice, na chockerech u krku, na manžetových náramcích, a dokonce jako brože. Přijít květinovým šperkům na chuť může nějakou dobu trvat, ale semínko bylo zasazeno a budeme muset počkat, zda tento trend šperků letos na podzim opravdu rozkvete.

kl.jpg1. Náramek Roberto Coin, info o ceně v obchodě / 2. Náušnice ALOve, 31 510 Kč / 3. Brož, Klenoty Aurum, 8 460 Kč /
4. Náušnice Tous, 3 455 Kč / 5. Prsten Swarovski, 2 750 Kč / 6. Chocker Zara, 299 Kč / 7. Dvojitý náhrdelník Mango, 399 Kč /
8. Náhrdelník Roberto Coin, Info o ceně v obchodě / 9. Brož Mohito, 249 Kč / 10. H&M prsten, 299 Kč /
11. Náramek Šenýr Bijoux, 1552 Kč /12. Chocker s květem Zara, 549 Kč / 13. Kruhové náušnice Mango, 399 Kč /
14. Náušnice Zara, 449 Kč / 15. Náramek Swarovski, 18 000 Kč /  16. Náramek Tous, 7 209 Kč

Foto: Se souhlasem Roberto Coin, ALOve, Klenoty Aurum,  Tous, Zara, Mango, Mohito, Šenýr Bijoux, Swarovski, H&M
Zdroje: Módní přehlídky podzim/zima 2022, autorka článku, Vogue, Elle, Who What Wear, MarieClaire