reezut.jpg
Foto: Shutterstock

Výběr nesprávné barvy

Jednou z nejčastějších chyb při používání rtěnky je výběr nesprávné barvy, která se nehodí k barvě pleti. Může to být důsledek toho, že mnoho žen nezná svůj podtón. Ten můžete určit podle barvy svých žil. Pokud se vám zdají nazelenalé, máte teplý podtón a kompatibilní odstíny rtěnek jsou pak oranžová, červená s korálovými podtóny a terakotová. Pokud se vám vaše žíly zdají spíše namodralé, máte studený podtón a mezi vhodné odstíny rtěnky patří růžová, červená s modrými podtóny a vínová. Pokud máte žíly málo viditelné, pravděpodobně máte neutrální podtón a dobrou volbou pro vás bude většina odstínů.

Málo péče o rty

Péče o rty by měla být pravidelnou součástí vaší denní rutiny. Jsou totiž součástí obličeje a o ten se přeci staráte pomocí krémů, sér a dalších produktů. Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je, že své rty zapomínají hydratovat a vyživovat. Zvláště před aplikací rtěnky je to důležité. Na dobře hydratovaných rtech bude rtěnka vypadat vždycky lépe.

64d2086d7f32ablobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Vynechání tužky na rty

Pokud máte tenčí rty, tužka na rty je skvělým pomocníkem, s kterým docílíte jejich plnějšího vzhledu. Barva tužky by měla být vždy tmavší než přirozená barva vašich rtů. Rty s tužkou obtáhněte, můžete i maličko přetáhnout mimo barevnou část rtů. Poté je vyplňte vybranou rtěnkou, nejlépe s trochu světlejším odstínem, než je tužka, pro větší objem.

Používání nesprávného produktu

Pokud máte suché rty a loupou se vám, nebude na nich rtěnka vypadat nejlépe. Ještě horší to bude s rtěnkou, která je matná a má tendenci vysušovat. Můžete však použít oleje na rty. Ty jsou čiré nebo lehce barevné. Jsou velice užitečným pomocníkem v případě, že máte rty suché, dehydratované nebo potřebují výživu. Průhledné oleje na rty můžete využít i jako výživu rtů například na noc nebo je použít jako lesk přes rtěnku. Pokud chcete přece jen více barvy, sáhněte po vyživující hyratační rtěnce.

Žádná příprava

Před použitím rtěnky je dobré rty peelingovat scrubem na rty. Ten odstraní zbytky kůže a vytvoří dokonale hladké plátno pro aplikaci rtěnky. Scrub si můžete vytvořit i z ingrediencí, které máte doma. Například z hnědého cukru a kokosového oleje, kávy a olivového oleje nebo smíchejte med se skořicí.

shutterstock-2215915757.jpg
Foto: Shutterstock

Nesprávné odstranění rtěnky

Pokud si chcete přemalovat rty, nezapomeňte nejdříve odstranit zbytky původního nánosu. Na rtech zůstanou zbytky nežádoucí barvy, která by pak mohla dělat neplechu například v podobě nevzhledných hrudek.

Příliš mnoho lesku

Lesk na rty je sice další snadný způsob, jak docílit toho, aby vaše rty vypadaly plnější, ale nepřehánějte to s ním. Pokud nechcete vypadat, jako byste právě snědli mastnou klobásu, aplikujte lesku jen malé množství. Zatímco vrstvení rtěnek je ideální pro to, aby rtěnka lépe držela, vrstvení lesku udělá spíše pořádnou neplechu a ani to nevypadá hezky.

Nanesení rtěnky hned po aplikaci balzámu na rty

Použití balzámu na rty přímo před rtěnkou není zrovna nejlepší nápad. Nakonec totiž docílíte jen smíchání rtěnky a balzámu do jedné nedbalé směsi. Nejlepší je nanést balzám na rty jako první krok denní zkrášlující rutiny, nejlépe ve chvíli, kdy na pleť nanášíte jiné pečující produkty jako krémy či séra. Rtěnku naopak dávejte jako poslední, až budete mít nanesený make-up, nalíčené oči apod. Za tu dobu se totiž balzám stihne vsáknout. Pokud máte však pocit, že jste se nalíčila rychle a rty jsou ještě trochu lepkavé od balzámu, setřete přebytečnou mastnotu kapesníčkem.

blobid1.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: rd, Indian Express, Health Shots, make-up artistka Marika Trávničková ze Sisley Paris

Reklama