Nasednout na kolo a jet umí skoro každý, ale zdaleka ne všichni to dělají správně. Špatně prováděný pohyb navíc tělu neprospívá, ale spíš škodí. Vybraly jsme nejčastější chyby cyklistek a zjistily, jak to dělat správně.

  • 1. Kalhotky pod kalhoty

Možná vám to bude připadat nekomfortní. Možná se nad tím budete ušklíbat, ale skutečnost je taková, že na kolo byste měla vyrážet bez kalhotek. Tedy takzvaně naostro. Samozřejmě za předpokladu, že vlastníte vyztužené cyklistické kalhoty. Ty jsou z antibakteriálního materiálu uzpůsobeného na odvádění potu. Když si pod ně navléknete ještě kalhotky, hrozí zapaření, opruzeniny a odřeniny způsobené švy spodního prádla.

  • 2. Nesprávná výška sedla

Nevhodně nastavená výška sedla je jednou z ženských specialit. Řada z nich se ho totiž snaží mít co nejníž, aby z kola snadno dosáhly na zem. To ale škodí zádům i kloubům. Způsobů, jak zjistit vaše optimum, je několik. Někteří profesionální cyklisté si dokonce výšku počítají pomocí vzorečku. Ale těm rekreačním stačí jednoduchý návod. Nasedněte a pedál na jedné straně kola umístěte do co nejnižší polohy a položte na něj patu. Adekvátní je výška, v níž je noha v koleni jen mírně ohnutá, nesmí být ani úplně natažená, ani pokrčená.

  • 3. Ohnutá záda

Dalším nešvarem, který lze vídat na cyklostezkách, jsou ohnutá záda způsobená špatným nastavením řidítek. To je velmi individuální. A je potřeba prozkoušet různé varianty. Někomu vyhovují řidítka v úrovni se sedlem, někdo je posouvá v rozmezí od 0 do 10 centimetrů níž. Jezdci s bolavými zády si řidítka naopak dávají o maličko výš než sedlo.

  • 4. Šlapání patami

Prevencí zdravotních obtíží i předčasného vysílení je rovněž správné šlapání. Na pedále by měla být noha umístěná tak, aby osa pedálu probíhala pod největším kloubem palce. Neměla byste tedy šlapat patou ani konečky prstů.

  • 5. Bez nářadí

Vyrazit na několik desítek kilometrů dlouhou vyjížďku bez jakéhokoli nářadí na opravu případného defektu je hodně odvážné. Spousta žen to ale dělá. Pokud jedete s někým, kdo je vybaven, nevadí, ale když vyrazíte sama a píchnete, problém je na světě. Kdo je připraven, není překvapen.

  • 6. Bez přilby

Bohužel se dá narazit na mnoho mužů i žen bez ochranné přilby. Muži se často domnívají, že se jim nemůže nic stát a ženy si nechtějí splácnout účes. Potlačte při vyjížďce svou marnivost. Zdraví je přeci přednější.

  • 7. Bez údržby

Každé kolo by mělo před začátkem nové sezóny projít rukama zkušeného údržbáře, který utáhne šroubky, matičky, zkontroluje brzdy apod. Kola totiž stárnou a když se o ně nebudete starat, mohou se z nich snadno stát sebevražedné nástroje.

  • 8. Špatně načasovaní

Řazení na kole je kapitola sama pro sebe. Převody se volí dle situace a schopností cyklisty. Pokud vám v kole při každé změně převodu chrčí, děláte to špatně. Řadíte v nevhodný moment, například ve chvíli, kdy už se snažíte vyjet kopec. Řazení má probíhat v okamžiku, kdy vyvíjíte nejmenší sílu.

Čtěte také:

Reklama