Karel IV. (14. května 1316 - 29. listopadu 1378) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do listopadu 1378. Byl také král římsko-německý od července 1346 a od roku 1355 byl císařem Svaté říše římské. Pocházel po otci z dynastie Lucemburků a jako český král proslul Karel především založením univerzity v Praze, která nese jeho jméno, výstavbou Nového Města pražského, stavbou kamenného Karlova mostu, hradu Karlštejna a mnoha dalšího.

karel čtvrtý

Česká televize zahájila třináctidenní tematický program věnovaný Karlu IV. již v sobotu 7. května. Panovníka přiblíží divákům na čtyřicet pořadů počínaje novým filmem režiséra Václava Křístka Hlas pro římského krále, premiérou dokumentárního cyklu Sedm pečetí Karla IV. či přímým přenosem slavnostní bohoslužby celebrované kardinálem Dominikem Dukou. Karel IV. bude mít i osobní profil na sociální síti či vlastní interaktivní komiks.

komiks

komiks2

„Projekt KIV. Boží král propojuje klasickou počítačovou hru a vzdělávací obsah s rozsáhlým komiksem, vykreslujícím příběh českého panovníka zejména z lidské stránky,“ vysvětluje vedoucí dětského portálu ČT :D Štěpánka Sunková. Komiks, který se na stránkáchwww.decko.cz/karel objevil 12. května, je dílem výtvarníka a animátora Matyáše Trnky, hudbu pro projekt složili čerství držitelé žánrové ceny Anděl, hudební skupina Ponk. V rolích jednotlivých historických postav vystupují například Kryštof Hádek, Stanislav Majer, Hana Vágnerová či Petr Stach.

K oslavám narozenin Karla IV. se připojí také sociální síť Liber Facialis, která divákům nastíní, jak by možná ve 14. století vypadala zeď českého krále a římského císaře, na níž přispívají třeba první manželka Karla Blanka z Valois nebo nevlastní bratr Václav Lucemburský.

karels

„Je třeba si uvědomit, že Karel čtvrtý nebyl pouze 'otec vlasti', což je obraz, který vytvořilo české národní obrození, ale skutečný člověk z masa a kostí. Velice schopný, chytrý a pragmatický muž, který si nenechal nic líbit,“  říká Alena Müllerová, kreativní producentka nového cyklu Sedm pečetí Karla IV. zobrazujícího panovníka například v roli mladého dobrodruha a rytíře, ochránce víry či nejvýraznějšího architekta zemí Koruny české. Po stopách největšího Čecha se vydal tým historiků pod vedením režiséra Zdeňka Pojmana. „Série Sedm pečetí je specifická tím, že na jejím scénáři spolupracovali renomovaní historici z Akademie věd a Univerzity Karlovy. Cyklus je nabitý informacemi a nabízí moderní pohled na osobnost Karla IV.,“ dodává Müllerová. Sedmidílná dokumentární série poběží na obrazovkách České televize každý čtvrtek od 19. května do 30. června. 

hlas pro krále

Na neděli 15. května nachystala Česká televize premiéru filmu Václava Křístka Hlas pro římského krále popisujícího etapu dospívání před získáním královského trůnu. Karel IV. prochází proměnou z poslušné loutky svého otce Jana Lucemburského do role zdatného oponenta mocných panovníků. A v sobotu 14. května, kdy uplyne přesně sedm století od narození Karla IV., odvysílá program ČT2 přímý přenos bohoslužby z katedrály sv. Víta a Vojtěcha, jež celebruje kardinál Dominik Duka.

Zdroj: Česká televize, Wikipedia, Shutterstock

Čtěte také další články ve kterých figuruje Karel IV. a hlavně jeho ženy

Reklama